NBA: Ήττα στη Φιλαδέλφεια οι Μπακς (video)
screenshot

Οι Μιλγουόκι Μπακς έχασαν στο φινάλε από τους Φιλαδέλφεια Σίξερς με 110-102.

Την ήττα από τους Φιλαδέλφεια Σίξερς γνώρισαν οι Μιλγουόκι Μπακς με 110-102, καταρρέοντας στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Τα «ελάφια» ήταν καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφεραν να «καθαρίσουν» το παιχνίδι.

Στα τελευταία 4:44 λεπτά, οι Μπακς πέτυχαν μόλις τρεις πόντους και έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να φτάσουν στη νίκη. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ξεκίνησε δυνατά στο ματς, αλλά το τέλειωσε με 25πόντους και 11 χαμένες βολές.

Ο Έλληνας φόργουρντ ξεκίνησε δυνατά και στο πρώτο τρίλεπτο είχε πετύχει 8 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι κυριαρχούσαν, σε άμυνα και επίθεση, με τον Μπρουκ Λόπεζ να φτάνει τις τρεις τάπες στο έβδομο λεπτό και το τρίποντο του Χιλ να δίνει προβάδισμα 12 πόντων, 18-30, στους Μπακς, και η πρώτη περίοδος έληξε 24-34.

Τα «ελάφια» με τον Χόλιντεϊ στην πεντάδα συνέχισαν να σφυροκοπούν, ενώ οι φίλοι των Σίξερς άρχισαν τις αποδοκιμασίες. Ο Μάξι των γηπεδούχων αποχώρησε τραυματίας, αλλά η ομάδα της Φιλαδέλφεια παρέμενε κοντά στο σκορ, με το ημίχρονο να λήγει 55-62.

Στο δεύτερο μέρος, ο Τζόελ Εμπίντ τα έδωσε όλα για να κρατήσει όρθιους τους Σίξερς και τους έδωσε μάλιστα το προβάδισμα 69-67, Ο Εμπίντ έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Αντετοκούνμπο, ο οποίος πέτυχε διαδοχικούς πόντους, αλλά, ήταν άστοχος στις βολές, 4/13.

Στο φινάλε της τρίτης περιόδου, οι Σίξερς είχαν προβάδισμα πέντε πόντων, 89-84, και, στο τελευταίο 12λεπτο, ο Αντετοκούνμπο συνέχιζε να αστοχεί στις βολές, χωρίς να έχει τις βοήθειες από τους συμπαίκτες του. Στα τελευταία 4:22 οι Σίξερς έκαναν επιμέρους 11-3 και τελικά πήραν τη νίκη.

Ο Τζόελ Εμπίντ πέτυχε 32 πόντους, 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 3 τάπες σε 36:34 λεπτά συμμετοχής. Το 26.7% στις βολές στοίχισε στον Αντετοκούνμπο και τους Μπακς, με τον Έλληνα φόργουορντ να έχει 4/15 από τη γραμμή. Σε 34:16 λεπτά συμμετοχής, είχε 25 πόντους (9/17 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/15 βολές), 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 5 λάθη.