NBA: Μαγικοί Κινγκς διέλυσαν τους Νετς - Όλα τα αποτελέσματα (videos)
Twitter / Kings

NBA: Ο Τέρενς Ντέιβις, σημείωσε 31 πόντους ερχόμενος από τον πάγκο και μαζί με τον Κέβιν Χέρτερ σημείωσαν τα 12 από τα 20 τρίποντα του Σακραμέντο στην εντυπωσιακή νίκη επί του Μπρούκλιν με 153-121.

Ο Χέρτερ σημείωσε 19 πόντους, ο Ντομάντας Σαμπόνις πρόσθεσε 17 πόντους (7 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και οι Κινγκς νίκησαν για τέταρτο σερί παιχνίδι βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 7-6. Μάλιστα οι 153 πόντοι που σημείωσαν είναι οι περισσότεροι για την ομάδα μετά τους 154 κόντρα στη Φιλαδέλφεια τον Ιανουάριο του 1993!

Για τους Νετς, που έπεσαν στο 6-9, ο Κέβιν Ντουράντ δεν είχε βοήθεια και σημείωσε 27 πόντους σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Στην Νέα Ορλεάνη, οι Πέλικανς ήταν καλύτεροι και επικράτησαν των Γκρίζλις με 113-102. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, που ανέβηκαν στο 8-6, ήταν ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ με 30 πόντους (7/13 τρίποντα) ενώ από 19 πόντους σημείωσαν οι Μπράντον Ίνγκραμ και Λάρι Νάνς Τζούνιορ.

Για το Μέμφις, ο Τζα Μοράντ είχε 36 πόντους και ο Ντίλον Μπρουκς 19 πόντους. Σε ότι αφορά στον Τζάρεν Τζάκσον Τζ., που επέστρεψε μετά από εγχείρηση στο δεξί πόδι, είχε 7 πόντους (3/14 σουτ) και 6 ριμπάουντ σε 25 λεπτά.

Ο Λούκα Ντόνσιτς σημείωσε 35 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ στη νίκη των Μάβερικς επί των Κλίπερς στο Ντάλας με 103-101. Οι Μαβς προηγήθηκαν ακόμη και με 25 πόντους αλλά οι Κλίπερς σούταραν με 71,9% (23/32) στο δεύτερο ημίχρονο και παρολίγο να πραγματοποιήσουν μεγάλη ανατροπή. Για τους φιλοξενούμενους ο Πολ Τζορτζ είχε 23 πόντους αλλά παράλληλα έκανε και 10 λάθη.

Στην Σολτ Λέικ Σίτι, οι Νικς (7-7) στηρίχθηκαν στον Τζέιλεν Μπράνσον και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη απέναντι στους Τζαζ (10-6) με 118-111. Ο Μπράνσον ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 25 πόντους και 8 ασίστ ενώ 19 πόντους είχε ο Καμ Ρέντις και 18 ο Αρ Τζέι Μπάρετ. Για τη Γιούτα ο Κέλι Ολίνικ είχε 27 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ο Τζέραμι Γκραντ είχε 29 πόντους με 8 ριμπάουντ και οι Μπλέιζερς επικράτησαν των Σπερς στο Πόρτλαντ με 117-110. Αυτή ήταν η 10η νίκη στα πρώτα 14 ματς για τους Μπλέιζερς, που είχαν σε καλή ημέρα και τους Άνφερνι Σάιμονς (23 πόντοι) και Ντέμιαν Λίλαρντ (22 πόντοι, 11 ασίστ). Για το Σαν Αντόνιο, που μετράει επτά ήττες στα τελευταία οκτώ ματς, ο Τζέικομπ Πέρτλ είχε 31 πόντους και 14 ριμπάουντ.