NBA: Σαρωτικοί οι Σέλτικς στο Game 3 και 2-1 τους Ουόριορς (videos)
screenshot

Οι Μπόστον Σέλτικς επικράτησαν 116-100 των Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς.

Προβάδισμα τίτλου πήραν ξανά οι Σέλτικς στον τον τρίτο τελικό του NBA, στο TD Garden, καθώς η τριάδα Τέιτουμ-Μπράουν-Σμαρτ έκανε τρομερά πράγματα και η ομάδα της Βοστώνης επινλήθηκε 116-100 των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς.

Οι Σέλτικς μπήκαν δυνατά στο Game 3, ευστόχησαν σε τρία συνεχόμενα τρίποντα και προηγήθηκαν 10-2 και άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά, με τον Τζέιλεν Μπράουν να πετυχαίνει 17 πόντους στα 12 πρώτα λεπτά.

Οι Ουόριορς έβγαλαν αντίδραση και με σερί 10-0, μείωσαν σε 56-49, για να έρθει η απάντηση των Σέλτικς, με σερί 5-0, για το 61-49. Στο φινάλε του ημιχρόνου, 68-56 η ομάδα της Βοστώνης κυριαρχούσε στα ριμπάουντ, με 24 έναντι 14 των «πολεμιστών».

Ο Κάρι προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά με δύο τρίποντα, αλλά το 4ο φάουλ που χρεώθηκε του έκοψε του φόρα κα οι Σέλτικς ξέφυγαν με 77-64. Όταν ο Κάρι επέστρεψε, η ομάδα του Γκόλντεν Στέιτ έκανε σερί 12-0, που έφερε και το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, με 82-83. Οι γηπεδούχοι πήραν μια ανάσα, 87-83, και οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στα ξεσπάσματα των Σέλτικς, με αποτέλεσμα το σκορ, ενόψει τέταρτης περιόδου, να είναι 93-89.

Το μομέντουμ ήταν ξανά στην πλευρά των Σέλτικς, οι οποίοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, ξεφεύγοντας λίγο αργότερα με 110-96 χάρη σε τρίποντο του Σμαρτ. Λίγο αργότερα, με το σκορ στο 110-98, αποβλήθηκε ο Γκριν με 6 φάουλ. Κάνοντας τα απαραίτητα, στα τελευταία 3,5 λεπτά, η ομάδα της Βοστώνης έφτασε στο τελικό 116-100.

Ο Τζέιλεν Μπράουν σημείωσε 27 πόντους (9/16 σουτ, 4/8 τρίποντα, 5/6 βολές), 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ, όντας ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τζέισον Τέιτουμ να προσθέτει 26 πόντους (9/23 σουτ, 3/9 τρίποντα, 5/6 βολές) και 9 ασίστ και τον Μάρκους Σμαρτ 24 πόντους (8/17 σουτ, 3/7 τρίποντα, 5/7 βολές).

Για τους Ουόριορς, ο Κάρι πέτυχε 31 πόντους (12/22 σουτ, 6/11 τρίποντα, 1/1 βολή), ο Κλέι Τόμπσον 25 πόντους (7/17 σουτ, 5/13 τρίποντα, 6/6 βολές) και ο Άντριου Γουίγκινς 18 πόντους (7/16 σουτ, 1/6 τρίποντα, 3/4 βολές).

Το Game 4 θα γίνει και αυτό στη Βοστώνη, τα ξημερώματα Σαββάτου ώρα Ελλάδας (04:00).

Κριστιάνο Ρονάλντο: Ο λόγος που κοιμάται 5 με 6 φορές τη μέρα
Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση
Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50