NBA: Μυθικό buzzer beater Ντόντσιτς «σκότωσε» τους Σέλτικς (videos)
Twitter / Mavericks

Με ένα απίστευτο buzzer beater του Λούκα Ντόντσιτς, οι Μάβερικς νίκησαν στο Ντάλας τους Σέλτικς 107-104, μετά από μία συναρπαστική αναμέτρηση για το φετινό πρωτάθλημα του ΝΒΑ.

Ο Σλοβένος άσος, τελείωσε τον αγώνα με 33 πόντους, εννέα ριμπάουντ και πέντε ασίστ, όντας για ακόμη μία βραδιά ο κορυφαίος παίκτης της ομάδας του. Οι «Κέλτες» βρέθηκαν να χάνουν στο ημίχρονο με 17 πόντους, όμως με αντεπίθεση διαρκείας, έφεραν το ματς «στα ίσα».

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η νίκη θα κριθεί στην παράταση, ο Ντόντσιτς ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων με το τέλος του χρόνου, δίνοντας το έναυσμα για ξέφρενους πανηγυρισμούς. Πολύ καλή απόδοση για τους γηπεδούχους, είχε και ο Κρίσταπς Πορζίνγκις 21 πόντους κι επτά ριμπάουντ, ενώ από την ομάδα της Βοστώνης ξεχώρισε ο Τζέισον Τέιτουμ με 32 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Σε αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα μπάσκετ του ΝΒΑ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Ντένβερ Νάγκετς-Χιούστον Ρόκετς 95-94

Μαϊάμι Χιτ-Γιούτα Τζαζ 118-115

Σικάγο Μπουλς-Φιλαδέλφεια 76ερς 105-114

Ντάλας Μάβερικς-Μπόστον Σέλτικς 107-104

Φοίνιξ Σανς-Ατλάντα Χοκς 121-117

Πόρτλαντ Μπλέιζερς-Λος Άντζελες Λέικερς 105-90