NBA: Σανς και Νάγκετς στα ημιτελικά (videos)

Πρόωρο φινάλε στη σεζόν για τους πρωταθλητές Λέικερς.

Η έκπληξη στα ημιτελικά της Δύσης και οι Σανς έστειλαν σε... πρόωρες διακοπές τους Λέικερς, επικρατώντας 113-100 στο Game 6. Η ομάδα του Φοίνιξ είχε σε μεγάλη βραδιά τον Μπούκερ, ο οποίος έφτασε τους 47 πόντους (8/10 τρίποντα) με 11 ριμπάουντ, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ τριπόντων σε ένα 12λεπτο στην ιστορία των play offs με 6/6 στην πρώτη περίοδο.

Ο ΛεΜπρόν πάλεψε μόνος του με 29 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ, αλλά για τους Λέικερς αποδείχτηκε καθοριστικός ο τραυματισμός του Άντονι Ντέιβις, ο οποίος αποχώρησε από το παρκέ μετά από πεντέμισι λεπτά αγώνα.

Στην ημιτελική φάση της Δυτικής Περιφέρειας του NBΑ πέρασαν και οι Νάγκετς, οι οποίοι έκαναν break και επικράτησαν με 126-115 των Μπλέιζερς στο Πόρτλαντ. Ο Γιόκιτς πραγματοποίησε μία MVP με 36 πόντους (με 8/8 βολές, 11/18 δίποντα, 2/4 τρίποντα), ενώ μάζεψε 8 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ.

Από την πλευρά των γηπεδούχων, ξεχώρισε ο Ντέμιαν Λίλαρντ με 28 πόντους (5/9 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 9/9 βολές), ενώ είχε 13 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Denver Nuggets vs Portland Trail Blazers Full GAME 6 Highlights | 2021 NBA Playoffs

Los Angeles Lakers vs Phoenix Suns Full GAME 6 Highlights | 2021 NBA Playoffs

Λιγότερους διεθνείς αγώνες θέλει η Premier League
Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη