ΝΒΑ: Double double και ρεκόρ καριέρας ο Ποκουσέφσκι στη νίκη της Οκλαχόμα επί του Μέμφις (video)

Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, ο 19χρονος Αλεξέι Ποκουσέφκσι σημείωσε double double στη νίκη της Οκλαχόμα, με 128-122, επί του Μέμφις, στο ΝΒΑ.

Ο Σέρβος φόργουορντ ξεκίνησε βασικός, σημείωσε 23 πόντους (2/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4/4 βολές), μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο, σε 39:05 λεπτά στο παρκέ.

Ο Ποκουσέφσκι έκανε ρεκόρ καριέρας σε πόντους, ριμπάουντ και λεπτά συμμετοχής, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Γκίλντζεους Αλεξάντερ με 30 πόντους. Για τους ηττημένους Γκρίζλις, ο Μοράντ είχε συγκομιδή 22 πόντους και 7 ασίστ, ενώ ο Βαλαντσιούνας πρόσθεσε 16 πόντους με 14 ριμπάουντ.

Οι Θάντερ ουσιαστικά έκαναν ανατροπή, καθώς το Μέμφις προηγήθηκε με 90-100 στο 36ο λεπτό. Η ομάδα της Οκλαχόμα απάντησε με επιμέρους σκορ 38-22 στην 4η περίοδο, χάρη στον «οίστρο» των Ποκουσέφσκι και Αλεξάντερ.\

Η Οκλαχόμα βελτίωσε το ρεκόρ της σε 17-22, ενώ το Μέμφις υποχώρησε σε 17-18.