NBA: Λύτρωση με Χόλιντεϊ για Μπακς (photos+videos)

Με καλάθι του Τζρου Χόλιντεϊ στα δύο δευτερόλεπτα, οι Μπακς επικράτησαν των Γκρίζλις.

Μια ανάσα από μια ήττα-αυτοκτονία έφτασαν οι Μιλγουόκι Μπακς, κόντρα στους Μέμφις Γκρίζλις, αλλά ο Τζρου Χόλιντεϊ έσωσε τη νίκη. Η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο να προηγείται και 18 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, στο τέλος φλέρταρε με μια οδυνηρή ήττα, όμως επικράτησε 111-112.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ ήταν κεφάτος στο ξεκίνημα του αγώνα, χτίζοντας μια διαφορά για τους Μπακς, με το πρώτο δωδεκάλεπτο να λήγει 31-17, ενώ και ο Θανάσης πήρε χρόνο συμμετοχής. Μέχρι τα μέσα του δεύτερου δωδεκαλέπου, οι Μοράντ, Μπρουκς, Βαλαντσιούνας είχαν 5/25 σουτ με αποτέλεσμα το Μέμφις να μην είναι ανταγωνιστικό μέχρι τα τέλη του πρώτου μέρους (61-52).

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Γιάννης τρόμαξε τα «ελάφια», καθώς χτύπησε το γόνατό του, ωστόσο δεν φάνηκε να είναι κάτι σοβαρό και επέστρεψε στο παιχνίδι. Οι Γκρίζλις είχαν ξεκινήσει να… ροκανίζουν τη διαφορά και στο τέλος της τρίτης περιόδου πήραν και το προβάδισμα.

Το Μιλγουόκι βρέθηκε να χάνει με 7 πόντους (98-91) από τρίποντο του Μοράντ στο 41’, μείωσε με τον Χόλιντεϊ (100-99) που στα 49.7" βούτηξε στο παρκέ και κέρδισε κατοχή με το σκορ στο 107-105, για να ακολουθήσει ασίστ του Γιάννη στον Κόνατον και τρίποντο.

Στα 13.3" ο Μοράντ έκανε το 111-110, όμως ο Χόλιντεϊ είχε την τελευταία κουβέντα με μεγάλο σουτ από πλάγια θέση στα 2" για το 111-112.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ολοκλήρωσε το παιχνίδι, έχοντας 26 πόντους (9/18 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/9 βολές), 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 4 φάουλ, 4 λάθη σε 36:14. Ο Πατ Κόνατον σημείωσε 15 πόντους, όσους πέτυχε και ο… σωτήρας Τζρου Χόλιντεϊ.

Για τους Γκρίζλις, ο Ζα Μοράντ είχε 35 πόντου;, ο Ντίλον Μπρουκς τον ακολούθησε με 23 πόντους, ο Γιόνας Βαλαντσιούνας πέτυχε νταμπλ-νταμπλ, με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 17-31, 52-61, 84-84, 111-112.