Σέλτικς-Μπακς 122-121: Από ήρωας... μοιραίος ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε ματσάρα-θρίλερ (videos)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπo γύρισε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι για τους Μιλγουόκι Μπακς από το -17, στην πρεμιέρα τους στο φετινό NBA, κόντρα στους Σέλτικς στη Βοστώνη, αλλά ένα τυχερό τρίποντο με ταμπλό του Τέιτουμ και μια δικιά του χαμένη βολή, έφεραν την ήττα.

Με τους καλύτερους οιωνούς για τους φίλους του μαγικού Πρωταθλήματος του ΝΒΑ ξεκίνησε η φετινή χρονιά. Μετά τη δυναμική επιστροφή των Ντουράντ και Ίρβινγκ με τους Νετς, αλλά και το ντέρμπι του Λος Άντζελες, ήρθε τα ξημερώματα της Πέμπτης ένα επικό παιχνίδι ανάμεσα στους Μιλγουόκι Μπακς του δικού μας, Γιάννη Αντετοκούνμπο και τους Μπόστον Σέλτικς.

Ένα παιχνίδι με συναρπαστικές διακυμάνσεις στο σκορ και τον Greek Freak να κάνει μια συγκλονιστική τέταρτη περίοδο και να γυρνάει σχεδόν μόνος του το ματς μέσα στη Βοστώνη, αλλά στο τέλος να είναι ο μοιραίος για τους Μπακς. Τόσο γιατί παρότι έκανε μια καλή άμυνα στην τελευταία επίθεση της Βοστώνης με το σκορ στο 119-120, είδε τον Τέιτουμ να βρίσκει στόχο μπροστά του (τρομερά τυχερός με ταμπλό) στα 0,4'', όσο και γιατί ενώ κατάφερε να πάρει φάουλ από τον Τριστάν Τόμσον σε αυτό το μηδαμινό χρόνο, εν τέλει αστόχησε στη δεύτερη κρίσιμη βολή και δεν έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και ήταν άστοχος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Ωστόσο τη στιγμή που οι Σέλτικς ξέφυγαν με 17 πόντους στην τέταρτη περίοδο, πήρε τους Μπακς από το χέρι και τους έδωσε προβάδισμα μέχρι τις δύο τελευταίες κατοχές. Συνολικά σε 36 λεπτά που αγωνίστηκε είχε 35 πόντους με 10/18 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/8 βολές, 13 ριμπάουντ, δύο ασίστ, δύο μπλοκ, αλλά και πέντε φάουλ με επτά λάθη.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού ήταν συναρπαστική. Οι Μπακς, παρότι ο Γιάννης ασφυκτιούσε από την άμυνα των Σέλτικς, με μπροστάρη τον Μίντλετον και αρκετές βοήθειες από τον ΝτιΒιντσέντζο, είχαν το πάνω χέρι για τα πρώτα 18 λεπτά και προηγήθηκαν 39-48.

Κάπου εκεί όμως η Βοστώνη «ξύπνησε» και με εξαιρετικούς τους Τζεφ Τιγκ και Τζέιλεν Μπράουν γύρισε το ματς με σερί 10-0 (49-48) και εδραίωσε το προβάδισμά της, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με το υπέρ της 64-59.

Στην τρίτη περίοδο πήρε μπροστά και ο Τέιτουμ και η διαφορά άρχισε να ανοίγει, με τον Αντετοκούνμπο να μην βρίσκει λύσεις και τους Μίντλετον και Τζρου Χόλιντεϊ να προσπαθούν σχεδόν μόνοι τους να κρατήσουν τους Μπακς στο παιχνίδι.

Με το σκορ από τα μέσα της δεύτερης έως τα τέλη της τρίτης περιόδου στο 62-36, η άμυνα ήταν ξεκάθαρα το σημαντικότερο πρόβλημα των Μπακς. Βρέθηκαν στο -17 (101-84) στο ξεκίνημα του τέταρτου δωδεκαλέπτου, αλλά εκεί που όλοι νόμιζαν πως το ματς είχε τελειώσει, εμφανίστηκε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο. Με συνεχόμενα καλάθια και μεγάλα τρίποντα έφερε τη διαφορά την ομάδα του στο -2, 109-107. Λίγο αργότερα έδωσε και το προβάδισμα 113-115.

Το ματς ήταν πλέον στην κόψη του ξυραφιού. Ο Χόλιντεϊ έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 119-120, ο Τάις αστόχησε σε τρίποντο από την κορυφή, αλλά το ίδιο έκανε και ο Μίντλετον. Για να φτάσουμε στην τελευταία επίθεση των Σέλτικς με 8.9" για το τέλος. Ο «καυτός» Τέιτουμ πήρε την επίθεση και με ένα... κακό σουτ βρήκε στόχο με το ταμπλό μπροστά στον Γιάννη, με 0,4'' να απομένουν.

Στον ελάχιστο χρόνο που έμενε ο Χόλιντει ύψωσε την μπάλα για τον Αντετοκούνμπο που πήδηξε μαζί με τον Τρίσταν Τόμπσον, ο οποίος του έκανε φάουλ και οι Μπακς είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση. Ο Γιάννης πήγε στη γραμμή για βολές, έβαλε την πρώτη για το 122-121, έχασε όμως τη δεύτερη, με την μπάλα να βρίσκει μετά βίας τη στεφάνη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-34, 64-59, 101-84, 122-121

ΣΕΛΤΙΚΣ (Στίβενς): Τέιτουμ 30 (6/15 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Τόμπσον 12 (6/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Τάις 10 (2), Σμαρτ 3 (0/3 σουτ, 7 ασίστ), Μπράουν 33 (10/16 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Οτζελέγε 5 (1), Γκραντ Γουίλιαμς 3 (1), Ρόμπερτ Γουίλιαμς 4, Τιγκ 19 (4/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πρίτσαρντ 3 (1)
ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Αντετοκούνμπο 35 (10/18 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6/8 βολές, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ, 7 λάθη), Μίντλετον 27 (7/12 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 14 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 λάθη), Λόπεζ 7 (1), ΝτιΒιντσέντζο 15 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χόλιντεϊ 25 (9/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Γουίλσον, Πόρτις 3, Κόνατον 6 (2), Μέριλ, Φορμπς 3 (1)