NBA All Star Game 2020: Νίκη του Λεμπρόν σε ματσάρα (video)

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι με πολύ θέαμα και απίθανες φάσεις, η Team Lerbon επικράτησε 157-155 της Team Giannis.

Σε ένα παιχνίδι που στην δ' περίοδο έμοιαζε με τελικό του NBA και όχι παιχνίδι... παιδική χαρά, η ομάδα του Λεμπρόν Τζέιμς πήρε τη νίκη επί της Team Giannis με 157-155, παρά τις απίστευτες τάπες του «Greek Freak».

Η πρώτη περίοδος ανήκε κυρίως στην «Team Lebron», με το 53-41, να γίνεται από τα μέσα της και μετά, έχοντας διάφορους πρωταγωνιστές. Η δεύτερη περίοδος ήταν κάτι εντελώς διαφορετικό και αυτή, ανήκε στην Team Giannis. O Αντετοκούνμπο και οι συμπαίκτες του, έκαναν πάρτι σε αυτό το διάστημα, κερδίζοντας με 51-30 την ομάδα του Λεμπρόν και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 83-92.

Στο β' μέρος οι δύο ομάδες έπαιξαν άμυνα θέλοντας να πάνε στην τελική ευθεία με το μεγαλύτερο προβάδισμα. Το  σκορ πήγε στο 124-133 για την ομάδα του Γιάννη και στην τελευταία περίοδο, δεν υπήρχε χρονόμετρο, πέρα από το 24αρι της επίθεσης.

Με το νέο format και θέλοντας να τιμήσουν τη μνήμη του Κόμπι Μπράιαντ, οποια ομάδα έφτανε πρώτη στους 157 πόντους, θα έπαιρνε και τη νίκη και πραγματικά… έπεσαν κορμιά! Οδηγίες από τους δυο προπονητές, σκληρές άμυνες, πάθος για τη νίκη και από τους δύο, τάπες του Αντετοκούνμπο, σουτ από Λέοναρντ, Χάρντεν, Πολ, Γουόκερ και ατμόσφαιρα… τελικού NBA!

Ο Τζέιμς πήγε να τελειώσει το παιχνίδι στο 154-153, αλλά ο «Greek Freak» τον πρόλαβε με μια νέα απίστευτη τάπα, για την οποία χρειάστηκε και instant replay για να δουν οι διαιτητές, αν ήταν κανονική. Αποφάσισαν ότι ήταν κανονική και μετά από διάφορες κακές επιλογές, ο Τζέιμς κάρφωσε για το 156-153. Ο Εμπίντ, έβαλε δύο βολές για το 156-155 και στη συνέχεια, δόθηκε φάουλ του Λάουρι στον Ντέιβις, με την ομάδα του Γιάννη να κάνει challenge στους διαιτητές, για να επανεξετάσουν τη φάση!

Το φάουλ δόθηκε και μετά το challenge ο γεννημένος στο Σικάγο, Ντέιβις, έχασε την πρώτη βολή, έβαλε όμως τη δεύτερη και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Λεμπρόν με 157-155, σε ένα από τα καλύτερα All Star Game όλων των εποχών!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (έδωσε 100.000 στο ίδρυμα της επιλογής του αφού κέρδισε ένα 12λεπτο) ήταν εντυπωσιακός με 25 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 μπλοκ, οι 2 μεγάλες πάνω στον ΛεΜπρόν.

Για τους νικητές 30 είχε ο Λέοναρντ και από 23 πέτυχαν οι ΛεΜπρόν και Πολ. Για τους ηττημέμους, εκτός του Γιάννη, 23 είχε ο Ουόκερ, 22 με 10 ριμπάουντ ο Εμπίντ και 21 με 11 ριμπάουντ ο Γκομπέρ.

Άρης – ΑΕΚ: Ατομικό για Μουκουντί και Άμραμπατ | Εκτός οι Λιβάι Γκαρσία, Στάνκοβιτς
Europa Conference League LIVE: ΠΑΟΚ – Μπριζ και Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός
Volley League: Ματσάρα και μείωσε ο Παναθηναϊκός
ΕΟΚΑΝ: Επιβεβαίωση από FIFA - «Κανένα θετικό δείγμα Έλληνα παίκτη»