NBA: Έυκολο βράδυ για Κλίπερς και Νάγκετς! (photos+video)

Με τους Λέοναρντ και Τζορτζ να είναι εξαιρετικοί, οι Κλίπερς έκαναν περίπατο στο Ντάλας. Ντέρμπι για μία περίοδο στο Ντένβερ με τους Νάγκετς να πατάνε... γκάζι και να επικρατούν των Ουίζαρντς.

Μάβερικς - Κλίπερς 99-114

H παρέα των Λέοναρντ, Τζορτζ επέβαλε από την αρχή το παιχνίδι και επικράτησε ακόμα πιο άνετα από όσο δείχνει το τελικό 99-114. Μια νίκη που έφερε τους Κλίπερς στο 13-5, ενώ η ομάδα από το Ντάλας έπεσε στο 11-6. Το παιχνίδι δεν είχε ενδιαφέρον, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν από το πρώτο δωδεκάλεπτο μια διαφορά, να την κρατάνε άνετα και να παίρνουν τη νίκη.

Μια νίκη που για να την πάρουν χρειάστηκε ο Καουάι Λέοναρντ να βάλει 28 πόντους, ο Τζορτζ 26 από τους οποίου οι 17 στην πρώτη περίοδο, ενώ ο Ουίλιαμς ακολούθησε με 21. Για τους ηττημένους ο Ντόντσιτς είχε μεν 22 αλλά ήταν άστοχος έχοντας 0/8 τρίποντα, ενώ ο Πορζίνγκις έφτασε τους 15 παίρνοντας και 10 ριμπάουντ.

Νάγκετς - Ουίζαρντς 117-104

Η ομάδα του Ντένβερ επικράτησε και των Ουίζαρντς με 117-104 και έφτασε το 13-3, με τους Ουίζαρντς να πέφτουν στο 5-10. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι μόνο για την πρώτη περίοδο, όταν οι δύο ομάδες βρισκόντουσαν κοντά η μία στην άλλη. Στην δεύτερη οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι, πήραν μια διαφορά 15 πόντους και κάπου εκεί ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γκραντ με 20 πόντους και τον ακολούθησαν οι Μπάρτον με 17, Μάρεϊ με 16. Κακός επιθετικά ο Γιόκιτς με μόλις 8 πόντους, ωστόσο ο Σέρβος κατέβασε 20 ριμπάουντ σε 25 λεπτά συμμετοχής. Για τους ηττημένους ο ΜακΡί είχε 21 και οι Μπιλ, Μπέρτανς και Βάγκνερ ακολούθησαν με 14.

Los Angeles Clippers vs Dallas Mavericks

Denver Nuggets vs Washington Wizards

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι