NBA: Ξεπέρασε τον Τζόρνταν ο Τζέιμς! (videos)

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς σημείωσε διψήφιο αριθμό πόντων για 867ο διαδοχικό παιχνίδι στην κανονική περίοδο του NBA και «έσπασε» το σχετικό ρεκόρ, το οποίο μοιραζόταν μέχρι πρότινος με τον Μάικλ Τζόρνταν, βοηθώντας παράλληλα τους Κλίβελαντ Καβαλίερς να νικήσουν 107-102 τη Νέα Ορλεάνη.

Ο «βασιλιάς» πραγματοποίησε άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους, 11 ασίστ και εννέα ριμπάουντ, ενώ «κλείδωσε» τη νίκη των «Καβς» με οκτώ διαδοχικούς πόντους στα τελευταία λεπτά του τέταρτου δωδεκάλεπτου.

Ο Τζέιμς άρχισε το συγκεκριμένο σερί στις 5 Ιανουαρίου 2007 και αναμένεται να κρατήσει το εν λόγω ρεκόρ γι' αρκετά χρόνια, επειδή το κοντινότερο σερί που μπορεί να τον... απειλήσει κατέχει ο Τζέιμς Χάρντεν με 258 αγώνες. Κορυφαίος των Πέλικανς ήταν ο Τζρου Χόλιντεϊ με 25 πόντους.

Από εκεί και πέρα, η Ατλάντα ηττήθηκε εντός έδρας 101-91 από τη Φιλαδέλφεια, με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να αγωνίζεται για 28 λεπτά με τους Χοκς. Ο ομογενής γκαρντ τελείωσε τον αγώνα με 10 πόντους (4/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 λάθη.

Με τον Τζέραλντ Γκριν να ευστοχεί σε τρίποντο με τη λήξη του αγώνα, το Χιούστον επιβλήθηκε εντός έδρας του Φοίνιξ 104-103 και έφτασε τις 11 διαδοχικές νίκες. Τέλος, ο Πολ Μίλσαπ σημείωσε ρεκόρ παραγωγικότητας στην τρέχουσα σεζόν με 36 πόντους και βοήθησε το Ντένβερ να νικήσει εκτός έδρας την Οκλαχόμα Σίτι 126-125 στην παράταση.

Συνοπτικά, τα αποτελέσματα της βραδιάς:

Ορλάντο-Σικάγο 82-90
Ατλάντα-Φιλαδέλφεια 91-101
Κλίβελαντ-Νέα Ορλεάνη 107-102
Χιούστον-Φοίνιξ 104-103
Οκλαχόμα Σίτι-Ντένβερ 125-126 (παράταση)
Ντάλας-Μινεσότα 92-93
Γιούτα-Μέμφις 107-97
Λ.Α. Λέικερς-Μιλγουόκι 122-124 (παράταση)
Πόρτλαντ-Λ.Α. Κλίπερς 105-96

Η νίκη των Καβαλίερς επί των Πέλικανς

Το διπλό Μπακς με Λέικερς

Το διπλό των Νάγκετς με Θάντερ

Σούπερ προσφορές* από το Pamestoixima.gr για τους αγώνες των ελληνικών ομάδων στη Euroleague
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παρτιζάν-Ολυμπιακός και τις υπόλοιπες «μάχες» της EuroLeague
Παναθηναϊκός AKTOR, Αταμάν: «Να υπερασπιστούμε τη δεύτερη θέση με ομαδικότητα και επιθετική άμυνα»