Λος Άντζελες Κλίπερς: «Μπρέικ» στο Τέξας (videos)

Επανέκτησαν το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ του ΝΒΑ οι Λος Άντζελες Κλίπερς μετά τη νίκη τους με 114-105 επί των Σαν Αντόνιο Σπερς.

Οι Καλιφορνέζοι έκαναν το 2-2 στο «AT&T Center» και επιστρέφουν, τώρα, στην έδρα τους για το επόμενο ματς. Οι φιλοξενούμενοι πήραν εξ αρχής το προβάδισμα (6-0), αλλά οι παίκτες του Γκρεγκ Πόποβιτς ισορρόπησαν άμεσα την κατάσταση και οι δύο ομάδες κινήθηκαν από εκεί κι έπειτα πόντο πόντο. Είναι χαρακτηριστικό πως στο 33’ το σκορ ήταν ισόπαλο (65-65), αλλά κρίσιμοι πόντοι του Κρις Πολ κι ένα τρίποντο του Τζέι Τζέι Ρέντικ «καθάρισαν» τη νίκη (106-92) για τους Κλίπερς, τρία λεπτά πριν από το τέλος. Ο 29χρονος γκαρντ τελείωσε με 34 πόντους, εφτά ασίστ, τρία ριμπάουντ, ένα κλέψιμο κι άλλο ένα κόψιμο, ενώ ο Μπλέι Γκρίφιθ συνείσφερε 20 πόντους, 19 ριμπάουντ, εφτά ασίστ και ένα κλέψιμο και ο Ντε Άντρε Τζόρνταν είχε 14 ριμπάουντ και τέσσερα κοψίματα. Στο προηγούμενο ματς ο Χέντο Τούρκογλου υπέστη τραυματισμό στον αστράγαλο, αλλά συμπεριλήφθηκε στην αποστολή, μένοντας όμως στο παρκέ μόλις για ένα λεπτό. Εκτός έμεινε ο τραυματίας στο κεφάλι Τζόρνταν Χάμιλτον.

Ιστορία έγραψε ο Τιμ Ντάνκαν, που βρίσκεται στην κορυφή της λίστας χρόνου συμμετοχής στα πλέι οφ, έχοντας πλέον περισσότερα από 9.000 λεπτά! Συγκεκριμένα, αγωνίστηκε για 38’, με απολογισμό 22 πόντους, 14 ριμπάουντ, τρεις ασίστ, ισάριθμα κοψίματα και δύο κλεψίματα. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Καούχι Λέοναρντ με 26 πόντους, συν εφτά ριμπάουντ και πέντε ασίστ, ενώ ο Τιάγκο Σπλίτερ είχε 0/5 σουτ εντός παιδιάς και ο Τόνι Πάρκερ 7/15 (18π.), παίζοντας όμως με ενοχλήσεις στο πόδι.

Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ