Γιούτα Τζαζ: «Καθάρισε» ο Μπερκ με Τίμπεργουλφς (video)

Οι ελλιπέστατοι Γιούτα Τζαζ πέρασαν με 101-89 από το «Target Center» των Μινεσότα Τίμπεργουλφς χάρη σε 28 πόντους του Τρέι Μπερκ.

Μετά τα 2/19 σουτ του στον χθεσινό αγώνα της regular season του 2014-15 με τους Ατλάντα Χοκς είχε 6/10 δίποντα και 4/6 τρίποντα συμβάλλοντας σε επιμέρους 33-11, με το οποίο «μορμόνοι» ολοκλήρωσαν το πρώτο 24λεπτο και ουσιαστικά εξασφάλισαν την άνοδο στο 12-22. Άλλωστε, οι Τίμπεργουλφς δεν κατέβασαν τη διαφορά κάτω από τους οκτώ πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, κυρίως λόγω του 39,5% στα σουτ εντός παιδιάς. Μοιραία, η ομάδα του Φλιπ Σόντερς υποχώρησε στο 5-27 με ενδέκατη συνεχόμενη ήττα εν τη απουσία των Νικ Πέκοβιτς (αστράγαλος), Ρίκι Ρούμπιο (αστράγαλος), Κέβιν Μάρτιν (καρπός) και Τζέιζ Μπάντινγκερ (ίωση).

Χωρίς τους Άλεκ Μπαρκς (ώμος), Ενές Καντέρ (αστράγαλος), Πάτρικ Κρίστοφερ (γόνατο) και Ρόντνι Χουντ (πόδι) παρατάχθηκαν οι «μορμόνοι», αλλά ο Ρούντι Γκομπέρ πέτυχε 13 πόντους ως μέλος της βασικής πεντάδας του Κουίν Σνάιντερ, ο οποίος προτίμησε τον Τζο Ινγλς (7 πόντ., 3/7 σουτ, 30:07) στο αρχικό σχήμα αντί του Ίαν Κλαρκ (9 πόντ., 3/4 σουτ, 16:00). Επίσης, ο Ντέρικ Φέιβορς βοήθησε με 15 πόντους, ενώ από τους «λύκους» διασώθηκαν οι Άντριου Ουίγκινς και Μο Ουίλιαμς, οι οποίοι σημείωσαν από 20 πόντους.

Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ