Μαϊάμι Χιτ: «Έβρεξαν» στο Μπρούκλιν (video)

Οι ελλιπέστατοι Μαϊάμι Χιτ πέρασαν με 95-91 από το «Barclays Center» των Μπρούκλιν Νετς χάρη σε 28 πόντους του Ντουέιν Ουέιντ.

Το παιχνίδι διακόπηκε για 29 λεπτά στο πρώτο 12λεπτο λόγω… βροχόπτωσης, που προκλήθηκε από πρόβλημα στην οροφή του υπερσύγχρονου κλειστού, αλλά η ομάδα του Έρικ Σποέλστρα διατήρησε το προβάδισμα για το μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης. Έφτασε και στο +14 κατά τη διάρκεια της τέταρτης περιόδου, αλλά οι Νεοϋορκέζοι μείωσαν σε 93-91, πριν παραδοθούν και υποχωρήσουν στο 10-13 εν τη απουσία του Μπρουκ Λόπεζ (μέση).

Από τους νικητές, που ανέβηκαν στο 12-13, έλειψαν οι Κρις Μπος (γάμπα), Τζος Μακ Ρόμπερτς (γόνατο) και Ντάνι Γκρέιντζερ (ίωση), αλλά ο άρρωστος Σαμπάζ Ναπίερ (11 πόντ., 3/4 τρίπ., 18:24) έπαιξε κανονικά και βοήθησε την ομάδα του. Ούτε ο ο Ουέιντ πήρε μέρος στο πρωινό ζέσταμα λόγω ίωσης, αλλά πήρε 36:06, στα οποία είχε 12/24 σουτ, ενώ ο Κρις Άντερσεν (4 πόντ., 2/3 δίπ., 9 ριμπ., 19:33) αποχώρησε προσωρινά λόγω ενοχλήσεων στη μέση.

Αντίθετα, ο Σεργκέι Καράσεφ (11 πόντ., 4/9 σουτ, 22:26) αποχώρησε οριστικά και αμετάκλητα από το τρίτο 12λεπτο εξαιτίας τραυματισμού στα πλευρά, άρα είναι τουλάχιστον αμφίβολος για τον αυριανό αγώνα (18/12, 03:00) της regular season του 2014-15 με τους Τορόντο Ράπτορς στο «Air Canada Centre». Όσον αφορά τους σκόρερ της ομάδας του Λάιονελ Χόλινς, ο φορμαρισμένος Μέισον Πλαμλί ξεχώρισε με 21 πόντους.

Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: Επίσημο το sold out για το Game 5
Χάντμπολ: Έως το 2026 στο «τιμόνι» της ΑΕΚ ο Μπουζόν
Ολυμπιακοί Αγώνες: «Άκυρο» σε Ρώσους και Λευκορώσους εθελοντές λόγω ασφάλειας
Ντιέγκο Μαραντόνα: Σκέψεις μεταφοράς των λειψάνων του στο Μπουένος Άιρες