Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ: Λύγισαν τους ψυχωμένους Καβαλίερς (videos)

Παρά την απουσία του Λεμπρόν Τζέιμς, οι Κλίβελαντ Καβαλίερς διεκδίκησαν τη νίκη στο «Chesapeake Energy Arena» των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, μέχρι να… χάσουν με 103-94.

Πέρα από τον Τζέιμς (γόνατο) έλειψε ο Μάικ Μίλερ (κεφάλι), ενώ οι «καβς» απώλεσαν σερί οκτώ νικών υποχωρώντας στο 13-8. Παράλληλα, οι Θάντερ ανέβηκαν στο 9-13 με τέταρτη διαδοχική νίκη, καθώς δημιούργησαν διψήφια διαφορά με σερί 10-0 στο τρίτο 12λεπτο και στη συνέχεια βρέθηκε στο 83-66, πριν η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ αντιδράσει μειώνοντας στο 95-91. Από την πλευρά του, ο Ράσελ Ουέστμπρουκ συμπλήρωσε 26 πόντους (12/24 σουτ, 8 ασ., 7 ριμπ., 4 λάθ.) αποκρούοντας την τελική αντεπίθεση των εκπρόσωπων του Οχάιο.

Τους οκτώ τελευταίους πόντους «έγραψε» ο Κέβιν Ντουράντ, ο οποίος συνολικά είχε 19 και θα συνεχίσει με χρονικό περιορισμό τριάντα λεπτών στον αυριανό αγώνα (13/12, 03:00) με τους Μινεσότα Τίμπεργουλφς στο «Target Center», όπως ξεκαθάρισε ο Σκοτ Μπρουκς πριν από έναρξη της αποψινής αναμέτρησης. Δεκατρείς πόντους πέτυχε ο Ρέτζι Τζάκσον και 11 ο Άντονι Μόροου, ενώ ο Σερζ Ιμπάκα πρόλαβε επτά, πριν αποβληθεί με έξι φάουλ. Από την άλλη ξεχώρισε ο Κάιρι Έρβινγκ με 20 πόντους (7/21 σουτ, 40:26), αν και αποχώρησε προσωρινά στη δεύτερη περίοδο λόγω τραυματισμού στο αριστερό γόνατο.

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (04/05) - Με πλούσια δράση στην Ευρώπη
Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (04/05) - «Δέος» για τον Ολυμπιακό
Άννα Κορακάκη: Εκτός τελικού στο αεροβόλο πιστόλι στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Σκοποβολής
Αντσελότι:« Αύριο ο Κουρτουά, με Μπάγερν θα παίξει ο Λούνιν»