Νιου Ορλίνς Πέλικανς: Τη… χάλασαν στον Ντουράντ (videos)

Γύρισε στα παρκέ με 27 πόντους ο Κέβιν Ντουράντ, αλλά οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ ηττήθηκαν με 112-104 από τους Νιου Ορλίνς Πέλικανς στο «Smoothie King Center».

Ο MVP του 2013-14 έκανε ντεμπούτο στη regular season του 2014-15 με παρουσία 29:34, στα οποία δεν εμφάνισε προβλήματα μετά την εγχείρηση στο πόδι, αλλά δεν απέτρεψε την πτώση των «βροντών» στο 5-13. Παράλληλα, οι «πελεκάνοι» ανέβηκαν στο 8-8 εν τη απουσία του Έρικ Γκόρντον (ώμος), καθώς δημιούργησαν διαφορά 19 πόντων και ο Ταϊρίκ Έβανς «έγραψε» 15 από τους 30 πόντους (14/26 σουτ) στην τέταρτη περίοδο αποκρούοντας την προσπάθεια αντεπίθεσης των Θάντερ. Ακολούθησαν οι Άντονι Ντέιβις με 25 πόντους (8/15 σουτ, 10 ριμπ., 6 κλεψ., 4 μπλ.), Ράιαν Άντερσον με 23 (7/15 σουτ, 11 ριμπ., 2 κλεψ.) και Τζρου Χολιντέι με 16 (6/17 σουτ, 10 ασ., 38:22).

Από την πλευρά του, ο Λουκ Μπάμπιτ (6 ποντ., 2/5 σουτ, 15:17) εκτόπισε τον Όστιν Ρίβερς (5 ποντ., 1/3 σουτ, 11:53) από το αρχικό σχήμα του Μόντι Ουίλιαμς, αλλά φορτώθηκε με φάουλ και επέτρεψε στον Άντερσον να ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο. Από την άλλη, ο Ράσελ Ουέστμπρουκ ακολούθησε τον Ντουράντ με 21 πόντους, ενώ ο Ρέτζι Τζάκσον είχε 17 και ο Τζέρεμι Λαμπ 15. Τέλος αναφέρουμε πως οι υγιείς Μιτς Μακ Γκάρι και Γκραντ Τζέρετ έμειναν έξω μαζί με τον Πέρι Τζόουνς ΙΙΙ (γόνατο).

Σούπερ προσφορές* από το Pamestoixima.gr για τους αγώνες των ελληνικών ομάδων στη Euroleague
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παρτιζάν-Ολυμπιακός και τις υπόλοιπες «μάχες» της EuroLeague
Παναθηναϊκός AKTOR, Αταμάν: «Να υπερασπιστούμε τη δεύτερη θέση με ομαδικότητα και επιθετική άμυνα»