Μέμφις Γκρίζλις: «Σφαλιάρα» στους Λέικερς, έξι πόντους ο Κουφός (video)

Βελτιώθηκαν αμυντικά στο δεύτερο 24λεπτο οι Μέμφις Γκρίζλις, ώστε να κερδίσουν με 99-93 τους Λος Άντζελες Λέικερς στο «Staples Center».

Βοήθησε ο Κώστας Κουφός με έξι πόντους (3/5 δίπ.), οκτώ ριμπάουντ, δύο μπλοκ και μία ασίστ σε 12:42, τα οποία επεκτάθηκαν και στα κρίσιμα λεπτά της «σφικτής» τέταρτης περιόδου, αλλά ο Νικ Καλάθης δεν χρησιμοποιήθηκε από τον Ντέιβ Γέργκερ. Από 19 πόντους πέτυχαν οι Μάικ Κόνλεϊ και Μαρκ Γκασόλ (11 ριμπ., 3 μπλ.), ενώ ο Ζακ Ράντολφ πρόσθεσε 16 (7/10 δίπ., 9 ρμπ.) συμβάλλοντας στην άνοδο των πρωτοπόρων της Δύσης στο 13-2 με έκτη νίκη στα επτά τελευταία ματς στη regular season του 2014-15.

Από την άλλη, οι «λιμάνθρωποι» υποχώρησαν στο 3-12, αν και ήταν μπροστά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο και έμειναν κοντά στους Γκρίζλις στο τέταρτο 12λεπτο. Παραγωγικά ξεχώρισε ο Κόμπι Μπράιαντ με 22 πόντους (5/15 σουτ), αλλά άστοχα σουτ του στα κρίσιμα λεπτά δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Μπάιρον Σκοτ να ανατρέψει τα δεδομένα, ενώ οι Στιβ Νας (μέση), Ζαβιέ Ανρί (αχίλλειος τένοντας), Ράιαν Κέλι (οπίσθιος μηριαίος) και Τζούλιους Ραντλ (πόδι) έμειναν έξω.

Premier League: Συνέχεια στο… μαρτύριο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
Serie A: Βήμα Champions League η Αταλάντα
Ολυμπιακός: Πονοκέφαλος με Ορτέγκα ενόψει Άστον Βίλα