Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς: Από το -16 με Πέλικανς! (video)

Παρά παθητικό δεκαπέντε πόντων στην τέταρτη περίοδο, οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς κέρδισαν με 102-93 τους Νιου Ορλίνς Πέλικανς στο «Moda Center».

Στο τρίτο 12λεπτο βρέθηκαν και στο -16, αλλά στο τέλος της αναμέτρησης ανέβηκαν στο 8-3 και έριξαν τους «πελεκάνους» στο 5-4 παρά τέταρτο διαδοχικό αποκλεισμό του Νικολά Μπατούμ (γόνατο), ο οποίος στο περιθώριο της αναμέτρησης εκτίμησε πως θα προλάβει τον επόμενο αγώνα της ομάδας του, την Παρασκευή (22/11, 05:30) με τους Σικάγο Μπουλς στο «Moda Center». Στην αποψινή πέμπτη συνεχόμενη νίκη, πάντως, «μέτρησαν» οι 23 πόντοι του φορμαρισμένου Ντάμιαν Λίλαρντ και οι 22 του Λα Μάρκους Όλντριτζ, ο οποίος γύρισε στα παρκέ ύστερα από απουσία ενός αγώνα υποχρεώνοντας τον Τέρι Στοτς να αφήσει τον Μέγερς Λέοναρντ εκτός rotation μαζί με τον Τόμας Ρόμπινσον.

Ακόμα, ο Ουές Μάθιους (16 ποντ., 7/13 σουτ) ισοφάρισε σε 91-91 με τρίποντο και ο Ρόμπιν Λόπεζ (8 ποντ., 3/4 δίπ, 27:11) διαμόρφωσε 93-91 υπέρ των Μπλέιζερς, πριν ο Λίλαρντ πετύχει το 96-93 με τρίποντο, που εξελίχθηκε σε νικητήριο σουτ χάρη στις εύστοχες βολές των νικητών στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Από την άλλη, ο Άντονι Ντέιβις έφτασε στους 31 πόντους (14/20 σουτ, 11 ριμπ., 3 κλεψ., 3 μπλ.) εν τη απουσία του Ομέρ Ασίκ (μέση), ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον Αλέξις Αγινκά (6 ποντ., 7 ριμπ., 3/5 δίπ.) στη βασική πεντάδα του Μόντι Ουίλιαμς.

Λιγότερους διεθνείς αγώνες θέλει η Premier League
Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη