Μέμφις Γκρίζλις: Επτά πόντους ο Κουφός, στην άκρη οι Πίστονς (video)

Στο 9-1 ανέβηκαν οι Μέμφις Γκρίζλις κατόπιν 95-88 επί των μαχητικών Ντιτρόιτ Πίστονς στο «FedEx Forum».

Στο πρώτο 12λεπτο, οι πρωτοπόροι του NBA φάνηκε πως θα επεκτείνουν εύκολα το σερί νικών στην έδρα τους, αλλά τα «πιστόνια» αντέδρασαν και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο όντας πίσω στο σκορ με 51-50. Στο δεύτερο 24λεπτο, όμως, οι «αρκούδες» βελτιώθηκαν αμυντικά και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου δημιούργησαν διψήφια διαφορά με τη βοήθεια του Κώστα Κουφού, ο οποίος ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με επτά πόντους (3/5 διπ., 4 ριμπ., 1 κλεψ., 2 μπλ., 14 λεπτ.).

Συνολικά ξεχώρισε ο Μαρκ Γκασόλ με 23 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Μάικ Κόνλεϊ είχε 18 πόντους και Ζακ Ράντολφ «έγραψε» 17 πόντους συν… 22 ριμπάουντ. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ταϊσόν Πρινς (3 ποντ., 1/4 σουτ, 15 λεπτ.) συνέχισε στη βασική πεντάδα μπροστά από τον Κόρτνεϊ Λι (12 ποντ., 4/10 σουτ, 31 λεπτ.), ενώ ο Κουίνσι Ποντέξτερ έμεινε εκτός του rotation του Ντέιβ Γέργκερ, που στερήθηκε εκ νέου των υπηρεσιών του Νικ Καλάθη (τιμωρία).

Για τους Πίστονς, που έπεσαν στο 3-7, αποκλείστηκε εκ νέου ο Κάρτιερ Μάρτιν (πόδι), ο οποίος έμεινε στα πιτς μαζί με τον Τζόντι Μικς (μέση). Παραγωγικά διακρίθηκε ο Κάιλ Σίνγκλερ με 5/7 τρίποντα και 21 πόντους, ενώ ο Γκρεγκ Μονρό έφτασε στους 16 πόντους και στα 11 ριμπάουντ, αλλά ο Αντρέ Ντράμοντ (6 ποντ., 2/4 σουτ, 10 ριμπ.) δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις της αναμέτρησης με την ισχυρότατη frontline των Γκρίζλις. Τέλος, ο Μπράντον Τζένινγκς πέτυχε 14 πόντους (6/16 σουτ), ενώ ο Τζος Σμιθ έμεινε στους 11 (5/13 σουτ και ο Κεντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ στους 2 (1/11 σουτ).

ΑΕΚ: Αποκάλυψε το σλόγκαν των 100 ετών
Stoiximan Super League: Τα ντέρμπι «παίζουν» στην COSMOTE TV
Αναβλήθηκε το Παναθηναϊκός AKTOR - Προμηθέας λόγω του ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ