Λος Άντζελες Κλίπερς: Από το -14 με Μπλέιζερς (videos)

Δυσκολεύτηκαν, αλλά επανήλθαν στα θετικά αποτελέσματα οι Λος Άντζελες Κλίπερς με 106-102 σε βάρος των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς στο «Staples Center».

Στο πρώτο ημίχρονο έμειναν πίσω με διαφορά 14 πόντων, αλλά ολοκλήρωσαν το 24λεπτο στο -9 χάρη σε εντυπωσιακή υπερπροσπάθεια του Τζέι Τζέι Ρέντικ, ο οποίος έφτασε στους 30 πόντους (11/13 σουτ) πρωταγωνιστώντας στην ανατροπή του δεύτερου ημιχρόνου. Η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς σοβαρεύτηκε και στην άμυνα, ώστε να εξασφαλίσει την άνοδο στο 4-2, ενώ οι εκπρόσωποι του Όρεγκον υποχώρησαν σε 3-3, αν και μείωσαν σε 102-100 με σερί 7-0, που προσέδωσε… άγρια ομορφιά στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Πέρα από τον Ρέντικ, ο Μπλέικ Γκρίφιν έφτασε στους 23 πόντους, αλλά με 8/24 σουτ, ενώ πριν από την έναρξη του ματς εκτίμησε πως πρέπει να εμπλουτίσει το επιθετικό ρεπερτόριό του.

Ακολούθησε ο Κρις Πολ με 22 πόντους και 11 ασίστ, ενώ ο Τζαμάλ Κρόφορντ συμπλήρωσε 20 πόντους ως μέλος της βασικής πεντάδας αντί του Ματ Μπαρνς (4 ποντ., 2/2 σουτ, 26 λεπτ.). Ακόμα, ο Γκλεν Ντέιβις αγωνίστηκε για πρώτη φορά μέσα στη regular season του 2014-15 ξεπερνώντας τραυματισμό στη βουβωνική χώρα, αλλά πήρε μόλις εννέα λεπτά (0 ποντ., 0/0 σουτ). Αντίθετα, ο Σπένσερ Χάους (1 ποντ., 0/2 σουτ, 12 λεπτ.) αποκόμισε διάστρεμμα στο αριστερό πόδι και χρειάστηκε προστατευτική μπότα. Από την άλλη ξεχώρισε ο Ντάμιαν Λίλαρντ με 25 πόντους, ενώ ο Λα Μάρκους Όλντριτζ «έγραψε» 21 και ο Ρόμπιν Λόπεζ 19.