Σικάγο Μπουλς: Νικητήριος… Τζίμι Μπάτλερ στη Μινεσότα (video)

Παρά τον αποκλεισμό του Ντέρικ Ρόουζ, οι Σικάγο Μπουλς επικράτησαν με 106-105 των Μινεσότα Τίμπεργουλφς στο «Target Center».

Πέρα από τον 26χρονο πλέι-μέικερ, την ύστατη ώρα αποκλείστηκε και ο Ταζ Γκίμπσον λόγω τραυματισμού στον αστράγαλο, που σε πρώτο βαθμό προκάλεσε την προσωρινή αποχώρησή του από τον χθεσινό αγώνα με τους Κλίβελαντ Καβαλίερς. Χθες χτύπησε στον αστράγαλο και ο Ρόουζ, για τον οποίο κρίθηκε απαραίτητη επιπλέον ξεκούραση, όπως δήλωσε ο Τομ Θίμποντο με το πέρας της αποψινής αναμέτρησης. Αντίθετα, ο Τζίμι Μπάτλερ (αντίχειρας) έπαιξε για πρώτη φορά μέσα στη regular season του 2014-15 και ως βασικός συμπλήρωσε 24 πόντους σε 39 λεπτά με τις δύο νικητήριες βολές, 0.2 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της αναμέτρησης.

Έτσι, οι εκπρόσωποι της «πόλης των ανέμων» ανέβηκαν στο 2-1 και έριξαν στο 1-2 τους «λύκους», που απέκλεισαν εκ νέου τους Ρόνι Τουριάφ (ισχίο) και Γκλεν Ρόμπινσον ΙΙΙ (αστράγαλος), ενώ ο Θάντεους Γιανγκ (8 ποντ., 4/9 σουτ, 17 λεπτ.) αποχώρησε πρόωρα λόγω τραυματισμού στον λαιμό κατόπιν σύγκρουσης με τον Μπάτλερ. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Άντονι Μπένετ (12 ποντ., 6/7 σουτ, 20 λεπτ.) ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο εν τη απουσία του 26χρονου φόργουορντ.

Από την πλευρά του, ο Κέβιν Μάρτιν βρέθηκε στο αρχικό σχήμα του Φλιπ Σόντερς αντί του Κόρεϊ Μπρούερ (4 ποντ., 2/5 σουτ, 17 λεπτ.) και έφτασε στους 33 πόντους διαμορφώνοντας το 105-104, 2.9 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της αναμέτρησης, πριν ο Άντριου Ουίγκινς (8 ποντ., 3/10 σουτ, 31 λεπτ.) κάνει ανόητο φάουλ στον Μπάτλερ. Τέλος αναφέρουμε πως ο Ρίκι Ρούμπιο περιορίστηκε στους τέσσερις πόντους (3/10 σουτ), αλλά μοίρασε 17 ασίστ, πριν αποβληθεί με έξι φάουλ.

Γλιτώνει τη χρεοκοπία ο Μπόρις Μπέκερ
Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1