Ουάσινγκτον Ουίζαρντς: Στην τρίτη παράταση τους Ράπτορς! (videos)

Εκπληκτικό παιχνίδι έγινε στον Καναδά, όπου οι Ουάσινγκτον Ουίζαρντς κατέβαλαν τους Τορόντο Ράπτορς με 134-129 έπειτα από τρεις παρατάσεις (118-118 β. παρ., 114-114 α’ παρ., 106-106 κ.α.).

Χωρίς τους Νενέ και Κέβιν Σεραφέν στη σύνθεσή τους, οι «μάγοι» άντεξαν αποβολή των Μάρτσιν Γκορτάτ και Τρέβορ Αρίζα με έξι φάουλ και ανέβηκαν στο 30-28 με πέμπτο διαδοχικό θετικό αποτέλεσμα. Άλλωστε, ο Πολωνός σέντερ πρόλαβε να εκμαιεύσει έκτο φάουλ του Κάιλ Λόουρι (18 π., 6/18 σ., 10 ασ., 3 κλ., 54:20) και ο Αρίζα πρόλαβε να σημειώσει το νικητήριο, όπως αποδείχθηκε, καλάθι, 1:20 πριν τη λήξη του συναρπαστικού αγώνα, που κύλησε πόντο-πόντο για το μεγαλύτερο διάστημά του. Συνολικά ξεχώρισε ο Γκορτάτ σημειώνοντας ρεκόρ καριέρας με 31 πόντους (12/23 σ., 12 ρ., 4 μπλ.), όσους είχε και ο Τζον Ουόλ με 31 πόντους, ενώ ο Αρίζα είχε 16 (6/12 σ., 10 ρ.), ο Κρις Σίνγκλετον 13, ο Αντρέ Μίλερ 11 (5/7 σ., 2 κλ., 14:34) και ο Μπράντλι Μπιλ άλλους 11 (4/16 σ., 10 ρ., 51:07. Ακόμα, ο Αλ Χάρινγκτον (8 π., 4/9σ., 15:38) χρεώθηκε αντιαθλητικό φάουλ στη δεύτερη περίοδο λόγω σκληρού μαρκαρίσματος στον Τάιλερ Χάνσμπροου (2 π., 0/0 σ., 4 ρ., 13:10).

Από την πλευρά τους, οι πρωτοπόροι της Atlantic υποχώρησαν στο 32-26 και απώλεσαν τον Τέρενς Ρος (11 π., 3/5 σ., 15:45) από το δεύτερο 12λεπτο λόγω τραυματισμού στον αριστερό αστράγαλο. Μοιραία κρίνεται αμφίβολος για το κυριακάτικο εντός έδρας παιχνίδι (03/02, 23:00) με τους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς, όπως και ο Λόουρι, ο οποίος χτύπησε στον δεξιό αστράγαλο στην τελευταία φάση του 48λεπτου στην προσπάθεια για σουτ νίκης, οπότε προγραμματίστηκαν για αύριο σχετικά ιατρικά τεστ, αν και συνέχισε μέχρι το έκτο φάουλ του. Αποβλήθηκε και ο Πατ Πάτερσον (5 π., 2/5 σ., 23:29), ο οποίος έπαιξε χωρίς μάσκα για πρώτη φορά με τον τραυματισμό στη μύτη, ενώ έξι φάουλ συμπλήρωσε και ο Αμίρ Τζόνσον (16 π., 5/10 σ., 9 ρ., 42:45), ο οποίος υπέστη μικροτραυματισμό στον ταλαιπωρημένο αστράγαλο, αλλά συνέχισε. Τέλος, ο Ντε Μαρ Ντε Ροζάν αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της αναμέτρησης με 34 πόντους (11/23 σ., 12/14 β., 57:24), ενώ ο Γκρέιβις Βάσκεθ έφτασε στους 26 (11/19 σ., 8 ασ., 6 λ.), αλλά υπέπεσε σε δύο λάθη ύστερα από την αποβολή του Λόουρι.