Τορόντο Ράπτορς: Στο ρελαντί με Πίστονς (video)

Χωρίς να συναντήσουν ιδιαίτερη αντίσταση, οι Τορόντο Ράπτορς συνέτριψαν τους Ντιτρόιτ Πίστονς με 112-91 στο «Air Canada Centre».

Τα «πιστόνια» προηγήθηκαν με 17-13 στο πρώτο 12λεπτο και με 53-48 στο δεύτερο, ενώ ολοκλήρωσαν το ημίχρονο όντας μπροστά με 54-50, αλλά από την τρίτη περίοδο υποτάχθηκαν στις ορέξεις των Ράπτορς και υποχώρησαν στο 14-22 με 6η συνεχόμενη ήττα. Παράλληλα, οι πρωτοπόροι της Atlantic ανέβηκαν στο 17-17 παρά την 4η συνεχόμενη απουσία του Τάιλερ Χάνσμπροου, ο οποίος δεν έχει ξεπεράσει τραυματισμό στον αστράγαλο, καθώς, μεταξύ άλλων, παρακολούθησαν… 19/35 βολές των Πίστονς.

Παραγωγικά ξεχώρισε ο Κάιλ Λόουρι με 21 πόντους (4/9 σ., 9 ασ.), ενώ όλοι οι βασικοί του Ντουέιν Κέισι ξεπέρασαν τους 10 πόντους, αν και ο Ντε Μαρ Ντε Ροζάν χρειάστηκε 3/15 σουτ συν 13/16 βολές, ώστε να συμπληρώσει 19. Από την άλλη, ο Μπράντον Τζένινγκς πέτυχε 22 πόντους (6/19 σ., 9 ασ.) και ο Ρόντνι Στάκι επέστρεψε στα παρκέ έπειτα από απουσία τριών αγώνων με 14 πόντους (4/13 σ.), ενώ ο Κεντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ και ο Τζος Σμιθ είχαν από 13.Τέλος, ο Γκρεγκ Μονρό πρόσφερε 11 (5/12 σ., 11 ρ.) και ο Αντρέ Ντράμοντ 6 (2/6 σ., 16 ρ.), ενώ ο Τσόνσι Μπίλαπς πήρε ρεπό, όπως προανήγγειλε ο Μο Τσικς πριν το ματς.