Ατλάντα Χοκς: Έδρασαν στη Βόρεια Καρολίνα (video)

Χάρη σε θετική εμφάνιση των Αλ Χόρφορντ και Καρτιέρ Μάρτιν, οι Ατλάντα Χοκς πέρασαν με 103-94 από το «Time Warner Cable Arena» των Σάρλοτ Μπόμπκατς.

Στο ημίχρονο, οι «αγριόγατες» ήταν μπροστά με 54-46, αλλά τα δεδομένα ανατράπηκαν με επιμέρους 34-16 των Χοκς στην τρίτη περίοδο, στο πλαίσιο της οποίας ο Χόρφορντ σημείωσε 13 από τους 24 πόντους του. Από την πλευρά του, ο Μάρτιν πέτυχε 16 πόντους (5/7 σουτ) ως πρώτος αναπληρωματικός του Μάικ Μπουντενχόλζερ βοηθώντας τους εκπρόσωπους της Τζόρτζια να προωθηθούν στο 4-3, τη στιγμή που η ομάδα του Μάικλ Τζόρνταν έπεσε στο 3-4. Μάλιστα το παιχνίδι συνδυάστηκε με επιστροφή του Στιβ Κλίφορντ στον πάγκο των εκπρόσωπων της Βόρειας Καρολίνας έπειτα από καρδιακό πρόβλημα.

Στο σκοράρισμα ακολούθησαν οι Τζεφ Τιγκ με 14 πόντους και 12 ασίστ, Κάιλ Κόρβερ με 11 πόντους, ο Πολ Μίλσαπ με 9 πόντους (2/7 σουτ), Μάικ Σκοτ με 8, Έλτον Μπραντ και Σέλβιν Μακ με 6, Ντε Μαρ Κάρολ με 5 συν 10 ριμπάουντ, ενώ ο Ντένις Σρόντερ είχε 4 πόντους. Αναφέρουμε επίσης πως ο Γκουστάβο Αγιόν έμεινε εκτός rotation μαζί με τον Πέρο Άντιτς, αν και αμφότεροι είναι διαθέσιμοι, ενώ πριν από τον αγώνα γνωστοποιήθηκε υποβιβασμός του Τζάρεντ Κάνινγχαμ στην D-League.

Για τους Μπόμπκατς, ο Αλ Τζέφερσον επέστρεψε από τραυματισμό με 10 πόντους, ενώ ο Τζος Μακ Ρόμπερτς πέτυχε 19 (7/13 σουτ) και ο Μάικλ Κιντ-Γκίλκριστ 16, αν και «έγραψε» αποκλειστικά στο πρώτο ημίχρονο. Τέλος, ο Κέμπα Ουόλκερ είχε 12 πόντους (3/11 σουτ) και ο Τζέραλντ Χέντερσον 11 (3/8 σουτ), ενώ οι Τζεφ Τέιλορ και Ραμόν Σέσιονς ηγήθηκαν των αναπληρωματικών με 10 πόντους ο καθένας.

Τένις: Θρίαμβος της Σβιάτεκ στη Μαδρίτη - Λύγισε τη Σαμπαλένκα σε... μαραθώνιο τελικό!
Άστον Βίλα: Πιθανή η συμμετοχή Μαρτίνες και Τίλεμανς στη ρεβάνς με τον Ολυμπιακό