Ιντιάνα Πέισερς: Με το… δεξί (videos)

Βρέθηκαν πίσω με 44-40 στο ημίχρονο, αλλά οι Ιντιάνα Πέισερς κέρδισαν τους Ορλάντο Μάτζικ με 97-87 στο εναρκτήριο παιχνίδι της regular season του NBA.

Ο Πολ Τζορτζ πέτυχε το παρθενικό καλάθι της νέας σεζόν του «μαγικού» κόσμου, κρίσιμο buzzer-beater στη λήξη της τρίτης περιόδου και ολοκλήρωσε την προσπάθειά του όντας πρώτος σκόρερ του αγώνα, καθώς σημείωσε 24 πόντους με 8/16 σουτ, ενώ είχε 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 μπλοκ. Στους 8 πόντους έμεινε ο Ρόι Χίμπερτ, αλλά μάζεψε 16 «σκουπίδια» και μοίρασε 7 μπλοκ, πριν αποχωρήσει προς το τέλος του αγώνα εξαιτίας τραυματισμού στο αριστερό πόδι. Εκτιμήθηκε, όμως, πως ο βασικός σέντερ του Φρανκ Βόγκελ θα είναι διαθέσιμος στο αυριανό παιχνίδι (31/10, 02:00) με τους Νιου Ορλίνς Πέλικανς στο «New Orleans Arena».

Στο σημερινό, που έγινε στο «Bankers Life Fieldhouse», οι Πέισερς προηγήθηκαν με 10-0, αλλά απώλεσαν το προβάδισμα στο δεύτερο 12λεπτο κυρίως λόγω των… ορέξεων του Άντριου Νίκολσον. Ωστόσο ανέκαμψαν στο δεύτερο ημίχρονο και ξαναπήραν διαφορά ασφαλείας, ώστε να φτάσουν στη νίκη σχετικά άκοπα έχοντας κύριο στατιστικό τα 18 συνολικά μπλοκ, εκ των οποίων τα πέντε ήταν του Ντέιβιντ Ουέστ, που πέτυχε επίσης 13 πόντους (4/11 σουτ). Σημειώνουμε επίσης πως ο Σόλομον Χιλ πήρε 8 λεπτά, ώστε να βοηθήσει στην κάλυψη της απουσίας του Ντάνι Γκρέιντζερ, αλλά ο Κρις Κόπλαντ δεν πάτησε παρκέ.

Για την ομάδα του Ζακ Βον, ο Άντριου Νίκολσον έφτασε στους 18 πόντους με 8/10 σουτ, αλλά δεν σκόραρε στο δεύτερο 24λεπτο. Ακολούθησαν οι Μο Χάρκλες με 14 πόντους, Βίκτορ Ολαντίπο με 12 και Τζαμίρ Νέλσον με άλλους 12, ενώ ο Άαρον Αφλάλο έμεινε στους 9 με 3/14 σουτ και ο Νικ Βούτσεβιτς στους 8, τη στιγμή που συγκέντρωσε 10 ριμπάουντ. Τέλος, ο Ντόρον Λαμπ δεν χρησιμοποιήθηκε, αν και αναφέρθηκε πως είναι διαθέσιμος.

Παναθηναϊκός AKTOR: Θα θυμίζει Euroleague το ΟΑΚΑ για το ματς με το Περιστέρι!
Δικαίωση 10 εκατομμυρίων ευρώ για τον Κριστιάνο Ρονάλντο
Αυστραλία: Εκτός κινδύνου ο 21χρονος ποδοσφαιριστής που κατέρρευσε στην προπόνηση
Super League: Ο Πορτογάλος Νογκέιρα ορίστηκε διαιτητής στο Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ