Μαϊάμι Χιτ: «Καθάρισαν» μέσα στο Σικάγο (videos)

Οι Σικάγο Μπουλς βελτιώθηκαν σε σχέση με το δεύτερο ματς της σειράς, αλλά λύγισαν στο τέταρτο 12λεπτο και ηττήθηκαν με 104-94 από τους Μαϊάμι Χιτ.

Με τη νίκη στο «United Center», η ομάδα του Έρικ Σποέλστρα επανέκτησε το πλεονέκτημα έδρας και μπήκε μπροστά με 2-1 στην ημιτελική σειρά της Ανατολής. Ακολουθεί ένα ακόμα παιχνίδι (14/05, 02:00) στην «πόλη των ανέμων», αλλά απόψε (ξημερώματα 11/05) οι Χιτ πιστοποίησαν πως δεν έχουν να φοβηθούν πολλά από την αποδεκατισμένη ομάδα του Τομ Θίμποντο.

Παραχώρησαν 44 πόντους εντός ρακέτας και πέτυχαν μόλις 28 μετά την κυριαρχία τους στον συγκεκριμένο τομέα κατά τη διάρκεια του δεύτερου αγώνα, αλλά στο τέλος «μέτρησε» ο Λεμπρόν Τζέιμς, καθώς συμπλήρωσε 25 πόντους με 12 στο τέταρτο 12λεπτο. To κρίσιμο, όπως αποδείχθηκε, 12λεπτο ξεκίνησε στο 70-70, αλλά οι Χιτ δεν απώλεσαν το προβάδισμα μετά το 73-72 υπέρ των «ταύρων». Προγενέστερα, οι Μπουλς ήταν μπροστά για το μεγαλύτερο διάστημα, αλλά δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν με παραπάνω από 7 πόντους (37-30).

Είναι χαρακτηριστικό πως ο Τζέιμς έμεινε στα 6/17 σουτ, μέχρι την έναρξη του τέταρτου 12λεπτου. Μάλιστα μπλόκαρε προσπάθειά του ο… Νέιτ Ρόμπινσον στην τρίτη περίοδο, ενώ στο δεύτερο 12λεπτο εκμαίευσε αποβολή του Ναζρ Μοχάμεντ. Πλην του 4-φορές MVP, που είχε επίσης 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο Κρις Μπος αποδείχθηκε «τεράστιος» με 20 πόντους και 19 ριμπάουντ! Ακόμα, ο Νόρις Κόουλ πρόσφερε 18 πόντους από τον πάγκο και ο Ντουέιν Ουέιντ 10 με 5/7 σουτ σε 35:33. Ακολούθησαν οι Σέιν Μπατίερ και Μάριο Τσάλμερς με 9 πόντους ο καθένας, ο Κρις Άντερσεν με 5 και ο Ουντόνις Χάσλεμ με 4, ενώ ο Ρέι Άλεν περιορίστηκε στα 1/6 σουτ, που του έφεραν 4 πόντους.

Από την άλλη ξεχώρισε ο Κάρλος Μπούζερ με 21 πόντους, ενώ ο Τζίμι Μπάτλερ και ο Ρόμπινσον «έγραψαν» από 17, ο Μάρκο Μπελινέλι 16 και ο Γιοακίμ Νοά 15 συν 11 ριμπάουντ. Από τους αναπληρωματικούς, ο Ταζ Γκίμπσον είχε 2/9 σουτ και 6 πόντους, ενώ ο Μαρκίς Τιγκ πρόσφερε 2 πόντους σε 10:51. Μόλις 2:31 πρόλαβε ο Μοχάμεντ, που δεν σκόραρε, αλλά φρόντισε να σπρώξει με βίαιο τρόπο τον Τζέιμς μετά από άναρχη διεκδίκηση της μπάλας και να εκδιωχθεί από το παιχνίδι.

Παναθηναϊκός AKTOR: "Πληγώθηκε" από τα λάθη του και από τους διαιτητές και break η Μακάμπι
Χαμός στο NBA: Ο αδερφός του Γιόκιτς έριξε μπουνιά σε θεατή στο Νάγκετς – Λέικερς (video)
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Προπονήθηκαν Γκατσίνοβιτς, Στάνκοβιτς, πριν το ντέρμπι κορυφής στη Super League
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 1 της σειράς των playoffs της Euroleague