Μπρούκλιν Νετς: Με το ζόρι τους Μπόμπκατς (video)

Δεν πραγματοποίησαν την καλύτερη εμφάνιση της χρονιάς, αλλά οι Μπρούκλιν Νετς κέρδισαν με 105-96 τους Σάρλοτ Μπόμπκατς στο «Barclays Center».

Οι ουραγοί του NBA προηγήθηκαν με 54-53 στο ημίχρονο και δεν απώλεσαν την επαφή με το σκορ, αν εξαιρεθεί το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Υποχώρησαν, όμως, στο 18-59 και οι Νετς προωθήθηκαν στο 44-32. Μάλιστα, η ομάδα του Πι Τζέι Καρλέσιμο δημιούργησε απόσταση 1.5 επιτυχίας από τους πέμπτους της Ανατολής, Σικάγο Μπουλς,

Παραγωγικά ξεχώρισε ο Ντερόν Ουίλιαμς με 32 πόντους (11/18 σουτ), ενώ ο Ρέτζι Έβανς είχε 14 πόντους και 20 ριμπάουντ, αν και έχασε… δόντι στο τρίτο 12λεπτο. Επίσης, ο Μπρουκ Λόπεζ συνείσφερε 19 πόντους και 4 μπλοκ, ο Αντράι Μπλάτσε 16 πόντους και ο Τζο Τζόνσον 15. Από 4 είχαν οι Μάρσον Μπρουκς και Σι Τζέι Ουότσον, ενώ ο Τζέραλντ Ουάλας δεν επιχείρησε σουτ σε ολόκληρο τον αγώνα, με εξαίρεση 1/2 βολές. Ακόμα, ο Κρις Χάμφρις αποκλείστηκε από το παιχνίδι εξαιτίας ίωσης.

Από τους Μπόμπκατς, ο Μπεν Γκόρντον σημείωσε 27 πόντους, ο Τζέραλντ Χέντερσον 22, ο Τζανίρο Πάργκο 12 και ο Μπίσμακ Μπιγιόμπο 10 συν ισάριθμα ριμπάουντ και 5 μπλοκ, αλλά ο Κέμπα Ουόλκερ έμεινε στους 7 πόντους με 3/9 σουτ, ενώ ο Μάικλ-Κιντ Γκίλκριστ περιορίστηκε στους 6 σε 18:48. Τέλος, ο Μπάιρον Μάλινς επέστρεψε μετά από απουσία 5 παιχνιδιών λόγω τραυματισμού στον αστράγαλο, αλλά αποχώρησε μετά από 4 λεπτά παρουσίας στο παρκέ με πρόβλημα στον αριστερό αγκώνα, ενώ ο Ντεσάνια Ντιόπ δεν χρησιμοποιήθηκε εξαιτίας ενοχλήσεων στο γόνατο.

Μάλλιος: «Έχουμε απαιτήσεις από τους εαυτούς μας και θέλουμε την πρόκριση»
Στίβος: Στο Ντουμπάι η Σπανουδάκη για την πρώτη δυνατή κούρσα της χρονιάς
Βόλος: Στηρίζει Γκαγκάτση για ΕΠΟ - «Μακριά από Μάνταλους και νταλαβεριτζήδες»