Ατλάντα Χοκς: Αργοπορημένοι με Μάτζικ (video)

Έχασαν τον Ζάζα Πατσούλια για το υπόλοιπο πρωτάθλημα, αλλά οι Ατλάντα Χοκς κατέβαλαν με 97-88 τους Ορλάντο Μάτζικ στο «Philips Arena».

Στο ημίχρονο το σκορ ήταν μόλις 45-44, το οποίο διαμορφώθηκε, μάλιστα, με buzzer-beater του Τζος Σμιθ μετά από επιθετικό ριμπάουντ. Στο ολόκληρο το δεύτερο 24λεπτο, όμως, τα «γεράκια» δεν απώλεσαν το προβάδισμα και ανέβηκαν στο 41-33, χωρίς ωστόσο να «σκοτώσουν» τους αδιάφορους και αποδεκατισμένους Μάτζικ, που υποχώρησαν στο 19-55. Ξεχώρισε ο Ιβάν Τζόνσον με 21 πόντους, ατομικό ρεκόρ για το φετινό πρωτάθλημα, και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Σμιθ είχε επίσης 21 πόντους, εκ των οποίων οι 14 καταγράφηκαν στο πρώτο ημίχρονο, μαζί με 9 ριμπάουντ και 3 μπλοκ. Επίσης, ο Ντέβιν Χάρις επέστρεψε στα παρκέ σημειώνοντας 13 από τους 17 πόντους του στο τέταρτο 12λεπτο.

Όλα αυτά χωρίς τον άρρωστο Αλ Χόρφορντ, ο οποίος αποκλείστηκε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, ενώ ο Τζον Τζένκινς τέθηκε στο περιθώριο με αφορμή διάσειση, που κληρονόμησε από το χθεσινό ματς των Χοκς. Ακόμα, κρίθηκε απαραίτητη εγχείρηση για τον Ζάζα Πατσούλια, που θα χάσει την υπόλοιπη σεζόν με αφορμή τραυματισμό στον αχίλλειο τένοντα. Από την πλευρά του, ο Κάιλ Κόρβερ, που είχε 8 πόντους, όσους οι Άντονι Τόλιβερ και Σέλβιν Μακ, δήλωσε πως το καλοκαίρι, όταν γίνει unrestricted free agent, σκοπεύει να υπογράψει σε ομάδα που συμμετέχει στα playoffs.

Από τους Μάτζικ αποκλείστηκε ο Τζαμίρ Νέλσον μετά τον χθεσινό τραυματισμό στο γόνατο, αλλά ο Νικ Βούτσεβιτς ξεπέρασε διάσειση και επέστρεψε στη δράση με 17 πόντους και 15 ριμπάουντ σε 39:04. Ακόμα, ο Μπένο Ούντριχ είχε 20 πόντους, 8 ασίστ και 7 ριμπάουντ σαν αντικαταστάτης του Νέλσον στο αρχικό σχήμα του Ζακ Βον, ενώ ο Μο Χάρκλες πρόσθεσε 17 πόντους, ο Τόμπιας Χάρις 11, ο Άντριου Νίκολσον 9 και ο Ντε Κουάν Τζόουνς 8.

Οι κληρώσεις στα προκριματικά του EURO σε Εθνική Νέων κι Εθνική Παίδων
Formula 1: «Άπιαστος» και πάλι ο Φερστάπεν! Άνετη νίκη και στο Sprint στο Grand Prix στο Μαϊάμι
Ρεάλ Μαδρίτης: Θέμα χρόνου η μαθηματική στέψη της στη LaLiga
Premier League: Με «τριάρα» συνεχίζει πρώτη η Άρσεναλ, νίκη «ανάσα» για τη Νότιγχαμ