Νιου Ορλίνς Χόρνετς: «Δολοφόνος» των Σέλτικς ο Ντέιβις (video)

Οι Μπόστον Σέλτικς ηττήθηκαν με 87-86 στο «New Orleans Arena» των Νιου Ορλίνς Χόρνετς εξαιτίας υπερπροσπάθειας του Άντονι Ντέιβις.

Καταρχάς αναφέρουμε πως οι «C’s» έφτασαν στο +12 εντός του πρώτου ημιχρόνου και στο 60-47 στο ξεκίνημα του τρίτου 12λεπτου, αλλά το πλεονέκτημά τους εξανεμίστηκε, καθώς ακολούθησε 65-65, 1:02 πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. Στη συνέχεια, οι Χόρνετς προηγήθηκαν με 78-69 χάρη σε 6 συνεχόμενους πόντους του Ράιαν Άντερσον, αλλά ο Πολ Πιρς αντέδρασε και οι Σέλτικς επανέκτησαν το προβάδισμα. Εντούτοις, ο «Truth» αστόχησε σε σουτ, 16 δεύτερα πριν από το τέλος, που θα διαμόρφωνε το 88-85, και έδωσε την ευκαιρία στον Ντέιβις να χαρίσει τη νίκη στους εκπρόσωπους της Νέας Ορλεάνης σπρώχνοντας την μπάλα στο καλάθι εντός του τελευταίου δευτερόλεπτου υπό την πίεση των Κέβιν Γκαρνέτ και Τζεφ Γκριν.

Θυμίζουμε πως η πρώτη επιλογή του φετινού ντραφτ δεν ήταν στο 100%, αλλά με το νικητήριο καλάθι συμπλήρωσε 9 πόντους (4/7 σουτ) και 8 ριμπάουντ. Παράλληλα, ο Άντερσον σημείωσε 21 πόντους, ο Έρικ Γκόρντον 18, ο Γκρέιβις Βάσκεθ 13 και Μπράιαν Ρόμπερτς 12, ενώ οι Ρόμπιν Λόπεζ και Αλ-Φαρούκ Αμινού έμειναν στους 4 πόντους, αν και αποτέλεσαν μέλη της αρχικής πεντάδας του Μόντι Ουίλιαμς. Εν τέλει, πάντως, οι Χόρνετς ανέβηκαν στο 23-46.

Αντίθετα, η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς υποχώρησε στο 36-31 παρά τους 26 πόντους του Πιρς και τους 20 του Γκαρνέτ, που επέστρεψε στα παρκέ με 9/16 σουτ σε 29:13. Ακόμα, ο Γκριν σημείωσε 13 πόντους και ο Μπράντον Μπας 11, τη στιγμή που ο Έιβερι Μπράντλεϊ είχε 2/10 σουτ και 5 πόντους. Πέντε πόντους πέτυχε επίσης ο Κόρτνεϊ Λι και 4 ο Τζόρνταν Κρόφορντ, ενώ ο Τζέισον Τέρι δεν σκόραρε (0/5 σουτ) σε 19:58.

LIVE CHAT, Euro 2024: Ρουμανία - Ουκρανία
Το Euro… πλήρωσε με Early Over και Golden Sub στη Novibet!
Εθνική Ελλάδας: Πρώτη συγκέντρωση στο ΣΕΦ χωρίς Γιάννη Αντετοκούνμπο και «αιώνιους»
Εθνική Ελλάδας: Νέος προπονητής ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς - Οριστική συμφωνία με Μάκη Γκαγκάτση