Ντάλας Μάβερικς: «Καυτοί» στην Ατλάντα (video)

Με μπροστάρη τον Ντάρεν Κόλισον, οι Ντάλας Μάβερικς επικράτησαν των Ατλάντα Χοκς με 127-113 στο «Philips Arena», από το οποίο αποχώρησαν με 57.3% στα σουτ εντός παιδιάς.

Μάλιστα οι Τεξανοί σημείωσαν συλλογικό ρεκόρ για το 2012-13 αναφορικά με τους πόντους σε ένα ημίχρονο, όταν ολοκλήρωσαν το πρώτο 24λεπτο στο 68-55. Συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και πέτυχαν κατοστάρα από την πρώτη επίθεση της τέταρτης περιόδου. Εν τέλει προωθήθηκαν στο 32-35 ενόψει κρίσιμης σειράς 6 εντός έδρας αγώνων, που θα καθορίσει σε μεγάλο βαθμό την πρόκριση των «Μαβς» στα φετινά playoffs, στα οποία έχουν συμμετάσχει για 12 σερί σεζόν.

Παραγωγικά ξεχώρισε ο Κόλισον με 10/14 σουτ και 24 πόντους σε 30 λεπτά, αν και παραμένει αναπληρωματικός του Μάικ Τζέιμς (9 πόντους, 3/5 σουτ, 23:31). Ακόμα, ο Ντιρκ Νοβίτσκι πέτυχε 22 πόντους (7/11 σουτ), ο Ο Τζέι Μέιο 17 (7/11 σουτ), ο Κρις Κέιμαν, που επέστρεψε στο βασικό σχήμα του Ρικ Καρλάιλ, 14 (7/11 σουτ), ο Βινς Κάρτερ 13 (5/9 σουτ), ο Μπράνταν Ράιτ 12 (5/9 σουτ) και ο Άντονι Μόροου 8 (3/4 σουτ), ενώ ο Τζέι Κρόντερ περιορίστηκε στους 4 με 2/9 σουτ. Όλα αυτά χωρίς τους τραυματισμένους Σον Μάριον και Τζάρεντ Κάνιγχαμ, ενώ ο Ροντρίγκ Μπομπουά αποκλείστηκε για ακαθόριστο διάστημα ύστερα από τραυματισμό σε δάκτυλο χεριού κατά τη διάρκεια του χθεσινού ματς των Μάβερικς.

Σημειώνουμε επίσης πως το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ολιγόλεπτη καθυστέρηση, επειδή χτύπησε άσχημα χορεύτρια των Χοκς. Σαν ομάδα, τα «γεράκια» υποχώρησαν στο 37-30 εν τη απουσία των Ζάζα Πατσούλια και Λου Ουίλιαμς. Στα των σκόρερ, ο Τζεφ Τιγκ πέτυχε 19 πόντους όντας βασικός, ο Αλ Χόρφορντ 16, ο Τζος Σμιθ 13, ο Άντονι Τόλιβερ 12 και ο Κάιλ Κόρβερ 11, ενώ οι Ντέβιν Χάρις, Τζον Τζένκινς και Ιβάν Τζόνσον πρόσφεραν από 10! Εκτός έμεινε και ο Ντε Σόουν Στίβενσον εξαιτίας του γνωστού προβλήματος στα γόνατα, που κουβαλά από το ξεκίνημα του 2012-13. Τέλος, ο Σέλβιν Μακ (3 πόντους, 5:13) υπέγραψε δεύτερο δεκαήμερο συμβόλαιο με τον σύλλογο της Τζόρτζια.