Ιντιάνα Πέισερς: Πέρασαν από Τορόντο (video)

Σφράγισαν την έκτη νίκη σε επτά ματς από το τέλος της τρίτης περιόδου και οι Ιντιάνα Πέισερς κέρδισαν με 93-81 τους Τορόντο Ράπτορς στο «Air Canada Center».

Άλλωστε επικράτησαν στη «μάχη» των ριμπάουντ με 43-30, ενώ επιβίωσαν με σκορ 17-13 των 7/20 σουτ του πρώτου 12λεπτου. Αξίζει να σημειωθεί πως οι τρεις προηγούμενες φετινές αναμετρήσεις των δύο συλλόγων έληξαν με 2 πόντους διαφορά, αλλά στην προκειμένη οι πρωτοπόροι της Central ξέφυγαν με 64-51 μετά από επιμέρους 11-4 στο τέλος του τρίτου 12λεπτου και κράτησαν το διψήφιο πλεονέκτημα μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Εντούτοις, οι Πέισερς επικράτησαν για δεύτερη φορά στο Τορόντο, τη στιγμή που οι «πτερόσαυροι» έχουν κερδίσει δύο φορές στην Ιντιανάπολις εντός του 2012-13.

Στα των σκόρερ, ο Πολ Τζορτζ είχε 11 πόντους στο τέταρτο 12λεπτο και 22 συνολικά, ενώ μάζεψε 10 ριμπάουντ. Ο Ντέιβιντ Ουέστ έφτασε στα 15 και 11, αντίστοιχα. Ακόμα, ο Ρόι Χίμπερτ πρόσφερε 18 πόντους επιστρέφοντας μετά από τιμωρία μίας αγωνιστικής. Ακόμα, ο Ντάνι Γκρέιντζερ έφτασε στους 8 πόντους με 3/5 σουτ σε 9:34, χωρίς ωστόσο να συμμετάσχει στο δεύτερο ημίχρονο, ώστε να ξεκουράσει το γόνατο, που τον κράτησε στο περιθώριο για τα πρώτα 55 παιχνίδια της σεζόν. Επίσης, οι Τζορτζ Χιλ (2/8 σουτ, 5 πόντους) και Λανς Στέφενσον (1/2 σουτ, 3 πόντους) έμειναν χαμηλά, αλλά οι Πέισερς προωθήθηκαν στο 37-22.

Αντίθετα, οι Ράπτορς έπεσαν στο 23-36 παρά τους 21 πόντους (7/16 σουτ) του Ρούντι Γκέι. Με 14 ακολούθησε ο Άλαν Άντερσον και με 10 ο Τζον Λούκας ΙΙΙ, αλλά ο Ντε Μαρ Ντε Ροζάν έμεινε στους 9 πόντους με 2/10 σουτ και ο Κάιλ Λόουρι στους 5 με 2/5, αντίστοιχα. Στους 4 πόντους και στα 9 ριμπάουντ σταμάτησε ο Γιόνας Βαλαντσίουνας, από τον οποίο ο Ντουέιν Κέισι ζήτησε μεγαλύτερη επιθετική συνεισφορά, πριν αρχίσει ο αγώνας. Ακόμα, ο Αμίρ Τζόνσον βρέθηκε στην πεντάδα για τρίτο συνεχόμενο ματς, αλλά φορτώθηκε γρήγορα με φάουλ και έμεινε στους 2 πόντους. Αντίθετα, ο Αντρέα Μπαρνιάνι πήρε 32:46 και σημείωσε 8 πόντους εν μέσω συνεχόμενης και σκληρής κριτικής από τα Μέσα του Τορόντο. Τέλος, ο Λίνας Κλέιζα (γόνατο) έμεινε  μαζί με τον Μικαέλ Πιετρούς (γόνατο) στον κατάλογο τραυματιών, αν και εκτιμάται πως θα ενεργοποιηθεί από μέρα σε μέρα.

Σερέλης: "Θέλουμε να κρατήσουμε την έδρα μας και να πάμε στο Βερολίνο"
Σπανούλης: "Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου"
Παναθηναϊκός AKTOR: “Καθάρισε” το Περιστέρι και “σφράγισε” την πρωτιά με το μυαλό στη Μακάμπι
Ολυμπιακός: To ζεϊμπέκικο του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου (vid)