Ντιτρόιτ Πίστονς: Στον… τόπο του εγκλήματος ο Βιγιανουέβα (videos)

Από το 2006 μέχρι το 2009 άνηκε στους Μιλγουόκι Μπακς, αλλά απόψε ο Τσάρλι Βιγιανουέβα «έφτιαξε» το 105-100 των Ντιτρόιτ Πίστονς συο «BMO Harris Bradley Center».

Οι Πίστονς έφτασαν στο +11 από το πρώτο 12λεπτο, αλλά δεν κράτησαν τη διαφορά. Στο τέλος, όμως, ο διεθνής Δομινικανός πέτυχε τρίποντο, με το χρονόμετρο στο 9.7, το οποίο διαμόρφωσε το 103-100. Προηγήθηκε άστοχο σουτ του Μπράντον Τζένινγκς, ο οποίος έχασε και ευκαιρία ισοφάρισης σε 103-103, πριν ο Ρόντνι Στάκι «σφραγίσει» τη νίκη με δύο ελεύθερες βολές έπειτα από «στενή» διακύμανση του σκορ στα κρίσιμα λεπτά.

Σημαντική βοήθεια πρόσφερε και ο Χοσέ Καλντερόν αναφορικά με την άνοδο στο 20-32, καθώς σημείωσε double-double 23 πόντων (10/13 σουτ) και 10 ασίστ. Ακόμα, ο Στάκι έφτασε στους 19 πόντους, ενώ ο Βιγιανουέβα είχε 18 συν 13 ριμπάουντ. Στους 14 πόντους και στα 13 ριμπάουντ σταμάτησε ο Γκρεγκ Μονρό, στους 12 πόντους ο Ουίλ Μπάινουμ και στους 11 ο Κάιλ Σίνγκλερ. Σε αντίθεση με τους συμπαίκτες του, ο Μπράντον Νάιτ ήταν σε κακή βραδιά και περιορίστηκε στους 4 πόντους με 2/13 σουτ.

Από τα «ελάφια», που έπεσαν στο 25-24, ο Τζένινγκς «έγραψε» 26 πόντους, ενώ οι Ερσάν Ιλιασόβα (15 πόντους, 10 ριμπάουντ) και Σάμουελ Ντάλεμπερτ (14 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 μπλοκ) κατέγραψαν double-double. Τέλος σημειώνουμε πως ο Λουκ Ρίτσαρντ Μπα Α Μούτε (11 πόντους) επέστρεψε μετά από απουσία ενός αγώνα λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο και κατέλαβε  θέση στην πεντάδα, ενώ ο Μαρκίς Ντάνιελς πήρε άδεια για δεύτερη φορά εντός λίγων ημερών, ώστε να διευθετήσει προσωπικό πρόβλημα.

Γλίτωσε από της Έστερσουντ τα δόντια η Άρσεναλ! (videos)