Ιντιάνα Πέισερς: Σταμάτησαν… πάλι τους Χιτ (video)

Για δεύτερη φορά στο φετινό πρωτάθλημα, οι Μαϊάμι Χιτ γνώρισαν την ήττα στο «Bankers Life Fieldhouse» των Ιντιάνα Πέισερς, οι οποίοι έφτασαν εύκολα στο 102-89.

Παράλληλα οι Πέισερς συμπλήρωσαν σερί 13 εντός έδρας νικών, επίδοση που αποτελεί τη μεγαλύτερη από το… 2002-03. Μάλιστα, οι πρωτοπόροι της Ανατολής δεν προκάλεσαν ουσιαστικό κίνδυνο απέναντι στην ομάδα του Φρανκ Βόγκελ, η οποία έφτασε στο +10 από το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και προωθήθηκε στο 28-19.

Το αρνητικό είναι πως ο Τζορτζ Χιλ αποχώρησε με τραυματισμό στον αριστερό ώμο κατά τη διάρκεια της τέταρτης περιόδου ύστερα από φάουλ του Ντουέιν Ουέιντ. Πρόλαβε, πάντως, να πετύχει 12 πόντους. Σημειώνουμε πως ο Λανς Στέφενσον αγωνίστηκε με μικροπρόβλημα στον αστράγαλο, αλλά σημείωσε 15 πόντους. Ακόμα, ο Ντάνι Γκρέιντζερ παρέμεινε στον κατάλογο τραυματιών, αλλά ενδέχεται να ενεργοποιηθεί σύντομα, καθώς ο αρχηγός των Πέισερς, που έχει χάσει όλη τη σεζόν, υπολογίζεται πλέον για τουλάχιστον ένα ματς πριν από το All Star Game.

Στον συγκεκριμένο αγώνα, όμως, «καθάρισε» ο Ντέιβιντ Ουέστ με 30 πόντους χάρη σε 12/15 σουτ. Παράλληλα μάζεψε 7 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ. Στους 15 πόντους έφτασε ο Πολ Τζορτζ, στους 11 ο Τάιλερ Χάνσμπροου και στους 7, όλους στο δεύτερο 24λεπτο, ο Ρόι Χίμπερτ. Χρησιμοποιήθηκε και ο Σαμ Γιανγκ, αλλά δεν σκόραρε στο πρώτο παιχνίδι μετά την επανάκτησή του από τους εκπρόσωπους της Ιντιανάπολις.

Για τους Χιτ, ο Λεμπρόν Τζέιμς, που υποστήριξε πριν από το ματς πως θα θυσίαζε συμβόλαιο με τις ανώτατες αποδοχές για το καλό της ομάδας του, πέτυχε 28 πόντους με 9/178 σουτ. Ακολούθησαν οι Ουέιντ με 17, Κρις Μπος με 13 και Σέιν Μπατίερ με 11. Δεν σκόραρε ο Ρέι Άλεν, ενώ ο Κρις Άντερσον «έγραψε» 9 πόντους με 4/4 σουτ σε 12 λεπτά, αλλά ο σύλλογος της Φλόριντα υποχώρησε στο 31-14.

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι