Χιούστον Ρόκετς: Με το… ζόρι στη Νέα Ορλεάνη (videos)

Υπέπεσαν σε… 22 λάθη, αλλά ο Τζέιμς Χάρντεν πήρε… φωτιά στο δεύτερο ημίχρονο και οδήγησε τους Χιούστον Ρόκετς στο εκτός έδρας 100-82 σε βάρος των Νιου Ορλίνς Χόρνετς.

Οι «ρουκέτες» κέρδισαν μόλις για δεύτερη φορά στα τελευταία 10 ματς λόγω επιμέρους 26-11 σε 6 λεπτά της τρίτης περιόδου. Άλλωστε το σκορ έγινε 74-55 και η διαφορά δεν έπεσε άλλη φορά κάτω από τους 10 πόντους. Έτσι οι Τεξανοί ανέβηκαν στο 23-22 και έριξαν τους Χόρνετς στο 14-29.

Συνολικά ο 23χρονος γκαρντ πέτυχε 30 πόντους με 17 στο δεύτερο 24λεπτο, αλλά στο πρώτο ήταν υπαίτιος σε 7 από τα 12 λάθη της ομάδας του. Πάντως το ημίχρονο έληξε 48-40 υπέρ των Ρόκετς, οι οποίοι διατήρησαν το προβάδισμα για σχεδόν ολόκληρο το παιχνίδι.

Πλην του Χάρντεν, ο Πατ Πάτερσον σημείωσε 18 πόντους, ο Κάρλος Ντελφίνο 14 και ο Τζέρεμι Λιν 13. Ο ταϊβανάζικης καταγωγής πλέι-μέικερ μοίρασε παράλληλα 8 ασίστ και κατέγραψε 6 κλεψίματα επιστρέφοντας στις θετικές εμφανίσεις.

Χθες (24/01), ο ιδιόρρυθμος Ρόις Ουάιτ έκανε μία ακόμα… περίεργη τοποθέτηση χαρακτηρίζοντας τον Κέβιν Μακ Χέιλ υπάλληλο. Ο rookie φόργουορντ, που αναμένεται να παρουσιαστεί στην αναπληρωματική ομάδα των «ρουκετών» στις 11 Φεβρουαρίου, ισχυρίστηκε πως ο 55χρονος κόουτς απλά εκτελεί εντολές άλλων.

Για τις «σφήκες» ξεχώρισαν οι Έρικ Γκόρντον και Ράιαν Άντερσον με 20 και 19 πόντους, αντίστοιχα, αλλά περιορίστηκαν στα 6/14 και 6/13 σουτ. Σαν ομάδα, οι Χόρνετς είχαν 31/80, αν και ο αγώνας διεξήχθη στο «New Orleans Arena». Ακόμα, ο Αλ-Φαρούκ Αμινού έφτασε στους 11 πόντους και ο Άντονι Ντέιβις στους 10, ενώ οι Ρόμπιν Λόπεζ και Όστιν Ρίβερς πέτυχαν από 6.

Σωκράτης Παπασταθόπουλος: Βάζει τέλος στην καριέρα του - Πότε αποσύρεται
Basket League: Για τη «ζωή» του ο Κολοσσός, για την πρόκριση το Περιστέρι
Άρης - ΠΑΟΚ: «Συναγερμός» στη Θεσσαλονίκη - «Αστακός» η πόλη | «Ασπρόμαυρο» πάρτι στην Καμάρα
NBA: Στους τελικούς της Δύσης οι Μάβερικς με τρομερή ανατροπή