Ντένβερ Νάγκετς: Εύκολα στο Χιούστον (video)

Εξασφάλισαν διαφορά ασφαλείας στο τρίτο 12λεπτο και οι Ντένβερ Νάγκετς του Κώστα Κουφού έφτασαν στο 105-95 μέσα στο «Toyota Center» των Χιούστον Ρόκετς.

Οι «ρουκέτες» πραγματοποίησαν 23 λάθη, επί των οποίων οι Νάγκετς πέτυχε 28 πόντους. Επίσης, οι «σβώλοι» σημείωσαν επιμέρους σκορ 21-5 στο τρίτο 12λεπτο και πήραν την απαραίτητη διαφορά μετά από ισοπαλία με 57-57. Έτσι προωθήθηκαν στο 26-18 και να ρίξουν τους Ρόκετς στο 22-22.

Παραγωγικά ξεχώρισε ο Τάι Λόουσον με 21 πόντους, ενώ ο Ουίλσον Τσάντλερ ακολούθησε με 20, αν και πριν από το ματς υποστήριξε πως προσπαθεί ακόμα να βρει ρυθμό έπειτα από πολύμηνη αποχή λόγω τραυματισμού. Ακόμα, ο Ντανίλο Γκαλινάρι πέτυχε 18 πόντους και ο Τζαβέιλ Μακ Γκι 14. Στους 8 έφτασε ο Κώστας Κουφός με 4/9 σουτ σε 29 λεπτά. Επίσης μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε μπλοκ. Από την πλευρά του, ο Κένεθ Φαρίντ δεν σκόραρε σε 20 λεπτά.

Η ομάδα του Κέβιν Μακ Χέιλ, όμως, έχασε για πέμπτη συνεχή φορά από τους Νάγκετς και για όγδοη στα τελευταία εννέα παιχνίδια της. Ο 55χρονος κόουτς, μάλιστα, κράτησε τον Τζέρεμι Λιν (9 πόντους, 3/7 σουτ) στον πάγκο μετά το τρίτο 12λεπτο για δεύτερη συνεχόμενο παιχνίδι. Συγκεκριμένα απέσυρε τον ταϊβανέζικης καταγωγής πλέι-μέικερ εν μέσω του καταλυτικού 21-5 των εκπρόσωπων του Κολοράντο.

Από την πλευρά του, ο Τζέιμς Χάρντεν σημείωσε 23 πόντους και ο Κάρλος Ντελφίνο 15. Ακολούθησαν οι Μάρκους Μόρις και Πατ Πάτερσον με 10, ενώ ο Ομέρ Ασίκ είχε 6 πόντους και 13 ριμπάουντ. Επίσης κατέγραψε τρία μπλοκ, εκ των οποίων το ένα σε βάρος του Φαρίντ ήταν εκπληκτικό. Χωρίς πόντο έμεινε ο Πάτρικ Μπέβερλι, πρώην «άσος» του Ολυμπιακού, σε 13 λεπτά.

Ακόμα, ο Τέρενς Τζόουνς δεν χρησιμοποιήθηκε, αν και προωθήθηκε από την D-League, πριν αρχίσει το ματς. Τέλος, ο Ρόις Ουάιτ αναμένεται να παρουσιαστεί στους Ρίο Γκραντ Βάλεϊ Βάιπερς, στους οποίους υποβιβάστηκε σήμερα (23/01) ο Ντονάτας Μοτιεγιούνας, καθώς έχει προσεγγίσει συμφωνία με τους Ρόκετς αναφορικά με τον τρόπο αντιμετώπισης των φοβιών του για τα αεροπλάνα!

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι