Σακραμέντο Κινγκς: Δια χειρός Έβανς (video)

Με μία νικητήρια βολή του Ταϊρίκ Έβανς και δύο… άστοχες του Τζον Ουολ, οι Σακραμέντο Κινγκς επικράτησαν των Ουάσινγκτον Ουίζαρντς με 95-94 στο «Sleep Train Arena».

Πριν από το ματς, οι παίκτες των «βασιλιάδων» υποστήριξαν πως δεν έχουν επηρεαστεί από τις φημολογίες των τελευταίων ημερών περί μετακόμισης στο Σιάτλ. Έστω και οριακά απέδειξαν πως η αυτοσυγκέντρωσή τους ήταν αρκετή, ώστε να καταβάλουν τους ουραγούς του NBA και να ανέβουν στο 15-24.

Πάντως οι Ουίζαρντς προηγήθηκαν με 56-48 στο ημίχρονο και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι την τέταρτη περίοδο, αν και είχαν 8/21 σουτ εντός παιδιάς στην τρίτη. Μόλις 1:46 πριν από τη λήξη ισοφάρισαν οι Κινγκς εκμεταλλευόμενοι ξέσπασμα του Ντε Μάρκους Κάζινς και πήραν τη νίκη, όταν ο Ουολ αστόχησε σε δύο βολές και ο ορεξάτος Έβανς ευστόχησε σε μία και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, 11.4 δεύτερα πριν από το τέλος της αναμέτρησης. Ακολούθησε άστοχο σουτ του Μπράντλι Μπιλ και αποτυχημένη προσπάθεια απελπισίας του βασικού πλέι-μέικερ του Ράντι Ουίτμαν, οπότε οι «μάγοι» υποχώρησαν στο 7-29.

Εν τέλει, ο Κάζινς έφτασε στους 21 πόντους και στα 16 ριμπάουντ, ενώ από 21 πόντους πέτυχαν επίσης οι Έβανς και Τζον Σάλμονς. Ακολούθησε ο Τζιμέρ Φρεντέτ με 12 πόντους, αν και δεν αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο! Από την άλλη, ο Μπιλ σημείωσε 26 πόντους, ο Κέβιν Σεραφέν 16 και ο Νενέ 15. Στους 14 πόντους και στις 10 ασίστ σταμάτησε ο Ουολ στο τρίτο φετινό αγώνα του. Θυμίζουμε πως ο 22χρονος «άσος» απουσίασε από τους πρώτους 33 αγώνες εξαιτίας τραυματισμού.

Εκτός έμειναν οι Τζόρνταν Κρόφορντ και Τρέβορ Μπούκερ λόγω προβλημάτων στον αστράγαλο, ενώ ο Καρτιέρ Μάρτιν δεν ξεπέρασε έγκαιρα ενοχλήσεις στο γόνατο. Από την πλευρά του, ο Έι Τζέι Πράις πέτυχε 7 πόντους με 3/8 σουτ δείχνοντας σε καλή κατάσταση μετά από τραυματισμό στο χέρι και διατηρώντας θέση βασικού πλέι-μέικερ.

Παναθηναϊκός AKTOR: Για «σκούπα» στη Θεσσαλονίκη με το μυαλό στο Final Four
NBA: Οι Πέισερς νίκησαν τους Νικς κι έστειλαν τη σειρά στο Game 7 – Δείτε τα highlights