Τορόντο Ράπτορς: Πάρτι με Μπόμπκατς (video)

Τη δέκατη νίκη τους στα τελευταία δεκατρία παιχνίδια σημείωσαν οι Τορόντο Ράπτορς, αφού συνέτριψαν με 99-78 τους Σάρλοτ Μπόμπκατς στο «Air Canada Centre».

Ο Χοσέ Καλντερόν πέτυχε 10 πόντους στο πρώτο 12λεπτο, που έληξε 29-16. Επίσης σημείωσε τρίποντο, το οποίο έφερε τους «πτερόσαυρους» στο +21, 8:29 πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου. Στη συνέχεια οι Ράπτορς έφτασαν και στο +22, οπότε προωθήθηκαν εύκολα στο 14-22 με τη δεύτερη σερί νίκη τους. Στο 9-26 υποχώρησε η ομάδα του Μάικλ Τζόρνταν.

Συνολικά ο Ισπανός πλέι-μέικερ σημείωσε 15 πόντους και 6 ασίστ, αλλά υστέρησε του Άλαν Άντερσον, που συμπλήρωσε 16 πόντους, εκ των οποίων οι 8 καταγράφηκαν στην τρίτη περίοδο. Δεκατρείς πρόσφερε ο Αμίρ Τζόνσον στην τρίτη συνεχόμενη παρουσία του στη βασική πεντάδα, ενώ ο Εντ Ντέιβις πέτυχε 12 και μάζεψε 8 ριμπάουντ. Αντίθετα, οι Λάντρι Φιλντς και Ντε Μαρ Ντε Ροζάν περιορίστηκαν στους 8 και στους 6 πόντους, αντίστοιχα, με 2/8 σουτ, αλλά δεν στοίχισαν στην ομάδα του Ντουέιν Κέισι.

Εκτός έμειναν οι Λίνας Κλέιζα, Αντρέα Μπαρνιάνι και Γιόνας Βαλαντσίουνας, αλλά ο Τέρενς Ρος γύρισε στα παρκέ με 7 πόντους σε 14 λεπτά, όπως και ο Άαρον Γκρέι, ο οποίος δεν σκόραρε σε 7:22. Από τους Μπόμπκατς, οι Μάικλ Κιντ-Γκίλκριστ, Κέμπα Ουόλκερ και Μπεν Γκόρντον πέτυχαν 12 πόντους, ενώ ο Ραμόν Σέσιονς είχε 11, ο Τζέφρι Τέιλορ 10. Τέλος, ο Μπάιρον Μάλινς συμπλήρωσε σερί οκτώ απουσιών, ενώ ο Τζέραλντ Χέντερσον περιορίστηκε στους 2 πόντους με 1/3 σουτ σε 17 λεπτά.

Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»
Άστον Βίλα - Ολυμπιακός 2-4: Αφεντικό για τον τελικό στην «OPAP Arena» με τεσσάρα