Λος Άντζελες Κλίπερς: Ξεπέρασαν τους Μάβερικς (video)

Οι Ντάλας Μάβερικς του Ντιρκ Νοβίτσκι προηγήθηκαν με δέκα πόντους μέσα στο «Staples Center», αλλά δεν απέφυγαν την ήττα με 99-93 από τους Λος Άντζελες Κλίπερς.

To σκορ έγινε 75-65 υπέρ των Τεξανών μετά από επιμέρους σκορ 22-8 στο τρίτο 12λεπτο, αλλά οι Κλίπερς αντέδρασαν άμεσα. Συγκεκριμένα βρέθηκαν σε 75-72 στη λήξη της περιόδου και ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο τέταρτο 12λεπτο. Πάντως οι Μάβερικς απείλησαν μειώνοντας σε 95-93, πριν αστοχήσουν οι Ντάρεν Κόλισον και Βινς Κάρτερ σε κρίσιμα σουτ. Μοιραία υποχώρησαν στο 13-23 με την τέταρτη σερί ήττα τους και επέτρεψαν στους πρωτοπόρους του NBA να προωθηθούν στο 28-8 με τη 13η συνεχόμενη εντός έδρας νίκη τους.

Στους 19 πόντους και στις 16 ασίστ έφτασε ο Κρις Πολ με τις δύο τελευταίες βολές της αναμέτρησης και αποθεώθηκε από τους 19,336 θεατές, οι οποίοι… απαίτησαν την ανάδειξή του σαν MVP. Ακόμα, ο Ματ Μπαρνς πέτυχε 19 πόντους, ενώ ο Μπλέικ Γκρίφιν είχε 15 πόντους και 13 ριμπάουντ. Ακολούθησαν οι Καρόν Μπάτλερ με 11 και ο Τζαμάλ Κρόφορντ, που ξεπέρασε τραυματισμό και γύρισε στα παρκέ, με άλλους 11. Οκτώ «έγραψε» ο Ντε Αντρέ Τζόρνταν, 5 ο Έρικ Μπλέντσο, 4 οι Λαμάρ Όντομ και Ρόνι Τουριάφ, ενώ ο Ουίλι Γκριν είχε 3.

Σημειώνουμε πως ο Γκραντ Χιλ δεν αγωνίστηκε, αν και είχε θεωρηθεί έτοιμος για τον αγώνα. Εντούτοις αναμένεται να ντεμπουτάρει στον επόμενο αγώνα (12/01, 22:30), που είναι εναντίον των Ορλάντο Μάτζικ, όπως δήλωσε ο Βίνι Ντελ Νέγκρο μετά το ματς.

Για τους Μάβερικς διακρίθηκε ο Κόλισον με 22 πόντους, ενώ ο Ο Τζέι Μέιο πέτυχε 17. Στους 15 σταμάτησε ο Ντιρκ Νοβίτσκι, που ξεκαθάρισε πριν από την έναρξη της αναμέτρησης πως θέλει να ολοκληρώσει την καριέρα του στην τωρινή ομάδα του. Ακόμα, ο Σον Μάριον σημείωσε 11 πόντους, ο Κρις Κέιμαν 9, ο Έλτον Μπραντ 8, ο Κάρτερ 6, ο Τζέι Κρόντερ 3 και ο Ροντρίγκ Μπομπουά 2.

Volley League: Μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών στον Ολυμπιακό από τη ΔΕΑΒ