Μέμφις Γκρίζλις: Έδρασε ο Έλιγκτον στο Σακραμέντο (video)

Οι Μέμφις Γκρίζλις πήραν μεγάλη διαφορά με διαδοχικές «βόμβες» στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν εύκολα στη νίκη με 113-81 στο «Sleep Train Arena» των Σακραμέντο Κινγκς.

To 24λεπτο έληξε 51-45 υπέρ των Γκρίζλις, αλλά στο τέλος του τρίτου 12λεπτου το σκορ ήταν 87-65! Άλλωστε ο Έλιγκτον πέτυχε 10 συνεχόμενες πόντους στα τελευταία λεπτά της περιόδου και πρωταγωνίστησε στο άνοιγμα της διαφοράς. Εν τέλει σημείωσε ρεκόρ καριέρας με 26 πόντους χάρη σε 6/7 τρίποντα και οι «αρκούδες» προωθήθηκαν στο 22-10 διακόπτοντας θετικό σερί τεσσάρων εντός έδρας νικών των αντιπάλων, χωρίς τον αναπληρωματικό Τζος Σέλμπι, ο οποίος πήρε άδεια για να αντιμετωπίσει προσωπικό πρόβλημα.

Βοήθησε ο Ζακ Ράντολφ με 17 πόντους, ενώ ο Μάικ Κόνλεϊ είχε 15 και ο Μαρκ Γκασόλ 13. Ακολούθησαν οι Τόνι Άλεν και Μαρίς Σπέιτς με 10 πόντους. Αντίθετα, ο Ρούντι Γκέι έμεινε στους 8 πόντους με 2/10 σουτ, αλλά δεν στοίχισε στην ομάδα του, καθώς η frontline περιόρισε τον φορμαρισμένο Ντε Μάρκους Κάζινς.

Συγκεκριμένα ο εκκεντρικός σέντερ πέτυχε 10 πόντους με 3/9 σουτ και μάζεψε 8 ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Κιθ Σμαρτ ήταν ο Τζον Σάλμονς με 17 πόντους, ενώ ο Τζέισον Τόμπσον ακολούθησε με 12. Στους 8 πόντους και στα 12 ριμπάουντ έφτασε ο Τόμας Ρόμπινσον, αλλά οι υπόλοιποι συμπαίκτες του ήταν μονοψήφιοι σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες.

Τέλος, ο Ταϊρίκ Έβανς γύρισε στα παρκέ μετά από απουσία 11 αγώνων με 5 πόντους σε 12:27. Αντίθετα, ο Μάρκους Θόρντον παρέμεινε στο περιθώριο, όπως ο Κούνσι Ποντέξτερ των Γκρίζλις, αλλά ελπίζει πως θα είναι έτοιμος εντός της τρέχουσας εβδομάδας.

Γιώργος Λυγγερίδης: Αγώνας μπάσκετ στη μνήμη του αστυνομικού - «Χρέος μας να τιμούμε τους ήρωές μας»
Η Μαρίνα Σάττι τραγουδά για πρώτη φορά live το «Ζάρι»
Λανσάρει το δικό του νερό ο Κριστιάνο Ρονάλντο
Conference League: Τα εισιτήρια του τελικού στην OPAP Arena - Πόσα θα πάρουν οι φιναλίστ