Φίνιξ Σανς: «Έχτισαν» πάνω στα λάθη των 76ερς (videos)

Για ένα ακόμα παιχνίδι, οι Φιλαδέλφεια 76ερς εμφάνισαν αστάθεια στα κρίσιμα τελευταία λεπτά και γνώρισαν την ήττα από τους Φίνιξ Σανς με 95-89 στο «US Airways Center».

Πρόβλημα στα τελευταία λεπτά έχουν εμφανίσει και οι «ήλιοι», αλλά απόψε (ξημερώματα 03/01) αποδείχθηκε πως οι 76ερς έχουν… εντονότερο. Μείωσαν μεν σε 87-85, 2:16 πριν από το τέλος του αγώνα, αλλά το σκορ έγινε 91-85, καθώς οι Σανς εκμεταλλεύτηκαν δύο συνεχόμενα λάθη των αντιπάλων. Έτσι διέκοψαν αρνητικό σερί έξι παιχνιδιών και προωθήθηκαν στο 12-21. Πρωταγωνιστής ήταν ο Λουίς Σκόλα, ο οποίος πέτυχε 19 από τους 21 πόντους στο δεύτερο 24λεπτο και ξεπέρασε τους 20 πόντους για τρίτο συνεχόμενο ματς! Ακόμα, ο Γκόραν Ντράγκιτς συμπλήρωσε 20 πόντους με δύο κρίσιμες βολές, ενώ ο Σάνον Μπράουν πέτυχε 12 πόντους και ο Πι Τζέι Τάκερ 10. Στους 11 πόντους και στα 14 ριμπάουντ έφτασε ο Μάρτσιν Γκόρτατ. Πάντως η νίκη των εκπρόσωπων της Αριζόνα στιγματίστηκε από την πρόωρη αποχώρηση του Σεμπάστιαν Τέλφερ (0 πόντους, 6:52), όταν ο αναπληρωματικός πλέι-μέικερ του Άλβιν Τζέντρι υπέστη υποτροπή σε τραυματισμό στο αριστερό γόνατο.

Από την πλευρά τους, οι «σίξερς», οι οποίοι υποχώρησαν στο 15-18 εν μέσω σειράς οκτώ εκτός έδρας παιχνιδιών, έμειναν πίσω με 7 πόντους από το πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο μείωσαν στο 60-59, χωρίς ωστόσο να πάρουν κάποιο προβάδισμα. Πάντως ο Τζρου Χολιντέι ενίσχυσε την υποψηφιότητά του για το φετινό All Star Game με triple-double 16 πόντων, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Σημειώνουμε πως ο 22χρονος πλέι-μέικερ φάνηκε αισιόδοξος σε δηλώσεις του πριν από τον αγώνα αναφορικά με τις πιθανότητες παρουσίας στον επερχόμενο αγώνα επίλεκτων του NBA. Στην προκειμένη ακολουθήθηκε από τους Ντορέλ Ράιτ και Θάντεους Γιανγκ, που σημείωσαν από 14 πόντους, ενώ ο Έβαν Τέρνερ είχε 13 και ο Νικ Γιανγκ 12. Στους 10 πόντους σταμάτησε ο Λαβόι Άλεν, που έχει καθιερωθεί σαν βασικός σέντερ. Τέλος, ο Τζέισον Ρίτσαρντσον περιορίστηκε στους 4 πόντους και στα 19 λεπτά εναντίον της παλιάς ομάδας του.

Serie A: «Κλείδωσε» και μαθηματικά την παραμονή της η Βερόνα
Basket League, Άρης – Προμηθέας 89-85: «Ζωντανός» στην παράταση και Game 3!
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο Γιαννακόπουλος παρέθεσε δείπνο στην ομάδα πριν το Euroleague Final Four 2024
Ολυμπιακός: Ο Μασεράνο κάλεσε τον Έσε στην εθνική Αργεντινής Κ23