Ατλάντα Χοκς: Κράτησαν… πελάτες του Πέισερς (video)

Αν και δεν αγωνίστηκε ο Τζος Σμιθ, οι Ατλάντα Χοκς άντεξαν αντεπίθεση των Ιντιάνα Πέισερς και πήραν τη νίκη με 109-100 στο «Philips Arena».

Παρά την απουσία του πρώτου σκόρερ τους, τα «γεράκια» πέτυχαν τη δωδέκατη συνεχόμενη νίκη τους επί των Πέισερς στην Τζιόρτζια και προωθήθηκαν στο 19-9. Άλλωστε είχαν 61.5% στα σουτ εντός παιδιάς του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο έληξε 55-48. Στο δεύτερο 24λεπτο πήραν διψήφια διαφορά, η οποία μειώθηκε στους τρεις, 5:18 πριν από τη λήξη της αναμέτρησης. Τότε οι Χοκς απάντησαν με επιμέρους σκορ 10-2 και «καθάρισαν» τον αγώνα.

Εν τέλει, ο Αλ Χόρφορντ πέτυχε 20 πόντους, ενώ ο Ζάζα Πατσούλια είχε 17 συν 14 ριμπάουντ, οπότε το κενό του Σμιθ πέρασε απαρατήρητο. Ακόμα, ο Λου Ουίλιαμς είχε 21 πόντους και 12 ασίστ, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ καριέρας. Ανταποκρίθηκαν και τα άλλα δύο μέλη της πεντάδας, Κάιλ Κόρβερ και Τζεφ Τιγκ, με 16 και 15 πόντους, αντίστοιχα. Επέστρεψε και ο Ιβάν Τζόνσον (6 πόντους), που έχασε έναν αγώνα λόγω στομαχόπονου.

Ο Σμιθ αποκλείστηκε την ύστατη ώρα, καθώς δεν ξεπέρασε τραυματισμό στο δεξί πόδι, που κληρονόμησε από τον χθεσινό αγώνα με τους Κλίβελαντ Καβαλίερς. Κόντρα στους «καβς» χτύπησε και ο Άντονι Μόροου, ο Ντέβιν Χάρις συμπλήρωσε σερί έξι απουσιών, ενώ ο Χόρφορντ αγωνίστηκε με ενοχλήσεις στο δεξί πόδι. Από τους Πέισερς έλλειψε ο Σαμ Γιανγκ εξαιτίας ίωσης, ενώ ο Τζορτζ Χιλ έπαιξε με ενοχλήσεις στη βουβωνική χώρα. Επίσης, ο Μίλες Πλαμλί υποβιβάστηκε στους Φορτ Ουέιντ Μαντ Αντς και ο Ορλάντο Τζόνσον επέστρεψε από την D-League.

Στα του αγώνα, ο Ντέιβιντ Ουέστ ξεχώρισε με 19 πόντους, ενώ ο Πολ Τζορτζ πέτυχε 17, ο Χιλ 15, και ο Ίαν Μαϊνμί 13. Πρόωρα αποχώρησε λόγω τραυματισμού στο κεφάλι ο Λανς Στέφενσον (13 πόντους), ενώ χωρίς πόντο έμεινε ο Ρόι Χίμπερτ, που πέρασε εφιαλτικές στιγμές σε ολόκληρο το ματς. Μοιραία οι εκπρόσωποι της Ιντιανάπολις υποχώρησαν στο 17-13.