Μπρούκλιν Νετς: Συνήλθαν με Μπόμπκατς (video)

Νικηφόρο ντεμπούτο πραγματοποίησε ο Πι Τζέι Καρλέσιμο, καθώς οδήγησε τους Μπρούκλιν Νετς στο 97-81 επί των Σάρλοτ Μπόμπκατς στο «Barclays Center».

Η διαφορά έγινε διψήφια από το πρώτο 12λεπτο, ενώ στο τέταρτο οι Νεοϋορκέζοι έφτασαν στο +22. Μία ημέρα μετά από την απόλυση του Έιβερι Τζόνσον, οι Νετς έδειξαν εντελώς διαφορετικό πρόσωπο και ανέβηκαν στο 15-14. Παράλληλα προκάλεσαν την 17η σερί ήττα των Μπόμπκατς, οι οποίοι έπεσαν στο 7-22.

Πρώτος σκόρερ και «μορφή» της αναμέτρησης ήταν ο Μπρουκ Λόπεζ με 26 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 μπλοκ. Ακόμα, ο Ντερόν Ουίλιαμς πέτυχε 19 πόντους με 17 στο πρώτο 24λεπτο και ο Τζο Τζόνσον ακολούθησε με 16. Κανονικά αγωνίστηκε ο Τζέραλντ Ουάλας, αν και αντιμετώπισε μικροτραυματισμό, αλλά δεν σκόραρε. Μοίρασε, πάντως, 6 ασίστ και μάζεψε 5 ριμπάουντ σε 24 λεπτά. Έπαιξε και ο Τζος Τσίλντρες, του οποίου η συμμετοχή είχε θεωρηθεί απίθανη, αλλά ούτε ο πρώην γκαρντ/φόργουορντ του Ολυμπιακού «έγραψε» σαν 13ος παίκτης του Καρλέσιμο. Ακόμα, ο Ρέτζι Έβανς μάζεψε 13 ριμπάουντ και πέτυχε 5 πόντους.

Εξελίξεις σημειώθηκαν και πριν από τον αγώνα, καθώς ο Μιχαήλ Προχόφορ αποκάλυψε πως διέκοψε τις διακοπές του στη Βρετανική Κολομβία, ώστε νε επιληφθεί της απόλυσης του Τζόνσον. Επίσης, ο Τζεφ Βαν Γκάντι δήλωσε ανοικτός στο ενδεχόμενο ανάληψης της τεχνικής ηγεσίας των Νετς, αλλά οι Φιλ Τζάκσον και Κέλβιν Σάμπσον αποτελούν τα σχετικά φαβορί.

Από την ομάδα του Μάικλ Τζόρνταν διασώθηκαν οι Χακίμ Ουαρίκ και Ραμόν Σέσιονς με 13 και 12 πόντους, αντίστοιχα. Πρόλαβε το ματς και ο Μπεν Γκόρντον (10 πόντους), αλλά τα 3/10 σουτ δεν βελτίωσαν το συνολικό 38.4% των Μπόμπκατς.

Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση
Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50
Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους