Νιου Γιορκ Νικς: Επιστροφή με 31 πόντους για «Μέλο» (video)

Οι Νιου Γιορκ Νικς κυριάρχησαν στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν το ντέρμπι της Νέας Υόρκης με 100-81 σε βάρος των Μπρούκλιν Νετς στο «Madison Square Garden».

Με ξέσπασμα του Ντερόν Ουίλιαμς, οι Νετς ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με επιμέρους σκορ 13-5 και προηγήθηκαν με 61-57, αλλά κάπου εκεί ανέλαβαν οι Νικς. Ειδικότερα, το τρίτο 12λεπτο ολοκληρώθηκε με επιμέρους 18-6, στο οποίο οι Τάισον Τσάντλερ και Καρμέλο Άντονι πέτυχαν τους 15 πόντους. Στην τέταρτη περίοδο το σκορ έφτασε στο 82-68 και το παιχνίδι… έληξε, αν και απέμειναν 8:10.

Με 31 πόντους του Άντονι, που έχασε τα δύο τελευταία παιχνίδια λόγω τραυματισμού στον αριστερό αστράγαλο, οι Νικς προωθήθηκαν στο 19-6 και έριξαν τους συμπολίτες τους στο 13-12. Παράλληλα ανάγκασαν τον Μάικ Ουόντσον να δηλώσει πως «τρομάζει» από το τωρινό αγωνιστικό επίπεδο του συλλόγου της Νέας Υόρκης.

Όλα αυτά χωρίς τον Αμάρε Στουντεμάιρ, ο οποίος θα επιστρέψει από ημέρα σε ημέρα, τον Στιβ Νόβακ (σ.σ. ίωση), τον Ρασίντ Ουάλας (σ.σ. ενοχλήσεις στο αριστερό πόδι) και τον Μάρκους Κάμπι (σ.σ. ενοχλήσεις στο αριστερό πόδι). Υγιής και διαθέσιμος ήταν ο Τζέι Αρ Σμιθ, που πρόσφερε 19 πόντους από τον πάγκο, ενώ ο Τσάντλερ σημείωσε 16 πόντους, 12 ριμπάουντ και 3 μπλοκ.

Από τους εκπρόσωπους του Μπρούκλιν, ο Τζέρι Στακχάουζ έχασε πέμπτο σερί αγώνα λόγω ενοχλήσεων στο δεξί γόνατο, ενώ ο Τζος Τσίλντρες συμπλήρωσε σερί δύο απουσιών με μικροτραυματισμό στο αριστερό πόδι. Στα του ματς, ο Τζο Τζόνσον πέτυχε 17 πόντους με 5/14 σουτ, ενώ οι Ουίλιαμς και Μπρουκ Λόπεζ είχαν από 16 πόντους. Μάλιστα, ο πρώτος μοίρασε 10 ασίστ και ο δεύτερος μάζεψε ισάριθμα ριμπάουντ.

ΚΑΕ Παναθηναϊκός AKTOR: «Ο δρόμος είναι μακρύς, πάμε μαζί!»