Μέμφις Γκρίζλις: «Άστοχη» νίκη με Μπουλς (video)

Όντας μακριά από τους καλό εαυτό τους σε επιθετικό επίπεδο, οι Μέμφις Γκρίζλις κατέβαλαν με 80-71 τους Σικάγο Μπουλς στο «FedExForum» και προωθήθηκαν στο 16-6.

Είναι χαρακτηριστικό πως οι «αρκούδες» ολοκλήρωσαν το ματς με 37.5% στα σουτ εντός παιδιάς. Ταυτόχρονα, όμως, επικράτησαν με 51-39 στη «μάχη» των ριμπάουντ και κράτησαν τους Μπουλς στο 37.3% στα σουτ. Ξεπέρασαν και παθητικό 9 πόντων στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έληξε με υπέρ τους 39-34. Άλλωστε οι Γκρίζλις είχαν μόλις 18.2% στο πρώτο 12λεπτο, που ολοκληρώθηκε με… 20-11 υπέρ των εκπρόσωπων της «πόλης των ανέμων».

Ξεχώρισε ο Μάικ Κόνλεϊ με 17 πόντους, ενώ ο Ζακ Ράντολφ (10 πόντους) μάζεψε 15 ριμπάουντ και ο Μαρκ Γκασόλ (4 πόντους, 1/7 σουτ) είχε 11. Τρία σημαντικά τρίποντα πρόσφερε ο Ουέιν Έλινγκτον, ενώ ο σύλλογος του Τενεσί είχε συνολικά 6/11. Σε… ρηχά νερά βρέθηκε ο Ρούντι Γκέι με 5/13 σουτ και 12 πόντους. Σημειώνουμε, επίσης, πως ο Τζος Σέλμπι υποβιβάστηκε στους Ρένο Μπίγκχορνς της D-League, ενώ ο Τόνι Ρότεν πραγματοποίησε την αντίστροφη πορεία, πριν από την έναρξη της αναμέτρησης.

Από την πλευρά τους, οι Μπουλς έπεσαν στο 13-10, καθώς δεν πήραν προβάδισμα σε ολόκληρο το δεύτερο 24λεπτο. Πάντως, ο Κερκ Χάινριχ επέστρεψε στην αγωνιστική δράση με 4 πόντους, 2/8 σουτ και… 6 φάουλ. Δεν αποτέλεσε, πάντως, τον αδύναμο κρίκο του Τομ Θίμποντο, καθώς ο Κάρλος Μπούζερ πέτυχε μεν double-double 16 πόντους και 13 ριμπάουντ, αλλά έμεινε στα 7/17 σουτ. Μόλις 4/17 είχε ο Λουόλ Ντενγκ, ενώ ο Μάρκο Μπελινέλι περιορίστηκε στα 4/12. Πρόβλημα με φάουλ είχε και ο Γιοακίμ Νοά, που ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με 11 πόντους (5/8 πόντους) και 9 ριμπάουντ.

ΑΕΚ: Αποκάλυψε το σλόγκαν των 100 ετών
Stoiximan Super League: Τα ντέρμπι «παίζουν» στην COSMOTE TV
Αναβλήθηκε το Παναθηναϊκός AKTOR - Προμηθέας λόγω του ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ