Πέντε σερί για τους Ουίζαρντς!

Το μεγαλύτερό τους θετικό σερί από το... 2007 επέκτειναν οι Ουάσινγκτον Ουίζαρντς κερδίζοντας με 96-85 τους Κλίβελαντ Καβαλίερς.

Μπορεί να μην έχουν τους Τζόρνταν Κρόφορντ, Τρέβορ Μπούκερ, Αντράι Μπλατσε και Ρασάρντ Λιούις, αλλά οι «πρωτευουσιάνοι» πέτυχαν την πέμπτη του συναπτή νίκη. Μάλιστα έφτασαν στο +14 και πήραν σχετικά εύκολα το ματς, το οποίο έγινε στο «Quicken Loans Arena».

Ο Τζον Ουόλ είχε 21 πόντους, 13 ασίστ, επτά κλεψίματα και ισάριθμα ριμπάουντ, εκ των οποίων οι δώδεκα πόντοι και έξι ασίστ καταγράφηκαν στο τρίτο 12λεπτο. Άλλωστε τότε προηγήθηκαν με 14 πόντους οι Ουίζαρντς.

Ακόμα, οι Νενέ και Κέβιν Σεραφέν είχαν από δώδεκα πόντους, ενώ οι Τζέιμς και Κρις Σίνγκλεντον από δέκα. Για τους «καβς» ξεχώρισε ο Ντι Τζέι Κένεντι, ο οποίος ντεμπούταρε στο ΝΒΑ με δώδεκα πόντους. Στους δέκα έφτασε ο Αντουάν Τζέιμισον, ενώ ο Κάιρι Έρβινγκ είχε πέντε σε δέκα λεπτά, ενώ ταλαιπωρείται από τραυματισμό. Εκτός έμειναν οι Άντερσον Βαρεχάο, Σεμίχ Ερντέν και Ντάνιελ Γκίμπσον, οι οποίοι δεν θα αγωνιστούν ούτε στο τελευταίο φετινό ματς των «καβς».

Πλέον οι «μάγοι» έχουν 19 νίκες σε 65 ματς. Αντίθετα, οι εκπρόσωποι του Κλίβλαντ ολοκλήρωσαν τις εντός έδρας υποχρεώσεις τους με 23 ήττες σε 33 αγώνες, ενώ συμπλήρωσαν 44 σε 65 συνολικά παιχνίδια.