Επέστρεψε από το -20 στην τέταρτη περίοδο κι ελπίζει η Φινλανδία!

Η Φινλανδία έκανε στη Βοσνία ίσως την πιο εντυπωσιακή ανατροπή των προκριματικών κι εξακολουθεί να ελπίζει σε πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Οι παίκτες του Ντέτμαν έχαναν με 43-63 μέχρι ο Τζαμάρ Ουίλσον πετύχει buzzer beater στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Αυτό το καλάθι σηματοδότησε την επική ανατροπή της Φινλανδίας, η οποία έκανε επιμέρους 36-14 στο τελευταίο δεκάλεπτο κι επικράτησε 81-77 της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης! Είναι χαρακτηριστικό ότι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς με τρίποντο του Σάσου Σάλιν, 40’’ πριν το φινάλε.

Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα στέρησε από τη Ρωσία να πανηγυρίσει τη μαθηματική πρόκριση της καθώς στο άλλο ματς η Γαλλία ήταν εντυπωσιακή κι επικράτησε 77-53 της Βουλγαρίας. Οι «τρικολόρ» έδειξαν μεγάλο πλουραλισμό στην επίθεση καθώς κι οι 12 παίκτες του Βενσάν Κολέ κατάφεραν να σκοράρουν. Ο Γιακούμπα Ουαταρά σημείωσε 17 πόντους σε 16 λεπτά, ενώ ο Πολ Λοκόμπ έκανε τα πάντα μέσα στο παρκέ, μετρώντας 4 πόντους, 7 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα!

Βύρωνας: Talk of the town η Μαρίνα Σάττι σε κατάστημα ΟΠΑΠ
Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ: Ετοιμοπόλεμοι οι «πράσινοι» διεθνείς, αποφόρτιση ο Σπόραρ - Εκτός ο Μπάμπα
ΑΕΚ - Ολυμπιακός: Μπήκε στις προπονήσεις ο Κάλενς ενόψει ντέρμπι
Αλλαγή ώρας: Πότε γυρίζουμε τα ρολόγια μια ώρα μπροστά