Μουντομπάσκετ 2014: Κορέα - Σλοβενία 72-89

Στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2014 πέρασε η Σλοβενία που νίκησε για τρίτο σερί ματς, αυτή τη φορά την Κορέα με 89-72

Οι Ασιάτες ήταν ανταγωνιστικοί για ένα ημίχρονο, αλλά στην τρίτη περίοδο οι Ευρωπαίοι πάτησαν το γκάζι, ξέφυγαν και καθάρισαν το ματς πετυχαίνοντας την τρίτη της νίκη που τη στέλνει ήδη στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Κορυφαίος του συγκροτήματος του Γιούρι Ζντοβτς ο σούπερ σταρ του Φοίνιξ Γκόραν Ντράγκιτς ο οποίος σταμάτησε στους 22 πόντους. Για τους φιλότιμους Κορεάτες που προσπαθούν όσο μπορούν το κάθε ματς, ο Λι σημείωσε δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-19, 39-40, 56-70, 72-89

Νότια Κορέα (Γιάεχακ Γιου): Μουν 8 (2), Παρκ 6, Γιανγκ 3 (1), Κιμ 5, Λι 12, Κιμ 2, Τσο 8 (2), Γιανγκ 4, Κιμ 5, Χέο 7 (1), Οχ 8, Κιμ 4

Σλοβενία (Γιούρι Ζντοβτς): Μπάλαζιτς 11 (3), Σλόκαρ 1, Νίκολιτς, Πρέπελιτς, Μούριτς 3 (1), Μπλάζιτς 4, Ζούπαν 8 (2), Ντράγκιτς Γκ. 22 (2), Ντράγκιτς Ζ. 13 (1), Λόρμπεκ 14 (2), Κλόμπουτσαρ, Όμιτς 13

Ενοικιάστηκε το κατάστημα στο σημείο δολοφονίας του Άλκη: «Νιώθουμε θλίψη που αποσύρουμε το μνημείο»
Κριστιάνο Ρονάλντο: Ο λόγος που κοιμάται 5 με 6 φορές τη μέρα
EuroLeague: Ανακοίνωση για τις δηλώσεις του Εργκίν Αταμάν περί διαιτησίας
Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής