Mundobasket 2014: Κροατία - Φιλιππίνες 81-78 (photos)

Τον... χάρο με τα μάτια της είδε η Κροατία, η οποία νίκησε μεν τις Φιλιππίνες 81-78 για τον δεύτερο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου Μπάσκετ 2014 της Ισπανίας, στον οποίο βρίσκεται και η Ελλάδα, αλλά χρειάστηκε παράταση και πολύ... ιδρώτα για να επικρατήσει.

Οι Κροάτες ξεκίνησαν με σαρωτικό τρόπο το παιχνίδι καταφέρνοντας να προηγηθούν 23-9 στο πρώτο δεκάλεπτο. Έτσι, νόμισαν ότι θα περάσουν ένα εύκολο μεσημέρι, αλλά λογάριαζαν χωρίς το μαχητικό πνεύμα των Ασιατών, οι οποίοι αντέδρασαν.

Με σερί 7-0 στο τέλος της δεύτερης περιόδου μετέτρεψαν το 37-24 σε 37-31 για να πάνε με αυτό το σκορ στα αποδυτήρια. Η αντεπίθεσή τους συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, όπου αρχικά μείωσαν σε 37-34.

Από εκεί και πέρα, οι Κροάτες έβρισκαν τρόπο για να ξεφεύγουν με μικρή διαφορά, αλλά οι Φιλιππινέζοι συνεχώς επέστρεφαν και η προσπάθειά τους τούς βγήκε, αφού έστειλαν το ματς στην παράταση (71-71).

Εκεί, παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί και «κυνήγησαν» τον αγώνα μέχρι τη λήξη, όπου έχασαν την ευκαιρία με τρίποντο για να το πάνε σε δεύτερη παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 37-31, 57-49, 71-71, 81-78.

Κροατία (Ρέπεσα): Τόμιτς 8, Άντριτς, Λαφαγιέτ 4, Μπογκντάνοβιτς 26, Σάριτς 10, Ρούντεζ 4, Ούκιτς 5, Σιμόν 12, Μάρκοτα 5, Χεζόνια, Ζόριτς 4, Μπάμπιτς 3.

Φιλιππίνες (Ρέγιες): Αλαπάγκ 4, Τενόριο 2, Τσαν 17, Ουίλιαμ 6, Ντέιβιντ, Ντε Οκάμπο 5, Νόργουντ 2, Μπλάτσε 28, Φαγιάρδο 2, Νταλιστάν 2, Αγκιλάρ, Πίνγκρις 10.