Παναθηναϊκός | Σερέλης: «Αν αμυντικά είμαστε αυτοί που πρέπει θα κερδίσουμε»

Ο Παναθηναϊκός αναχώρησε για τη Γαλλία, όπου την Πέμπτη (16/3, 22:00) αντιμετωπίζει τη Βιλερμπάν, με τον Χρήστο Σερέλη να στέκεται στην αμυντική λειτουργία της ομάδας του.

Με τον Ντέρικ Ουίλιαμς να είναι κανονικά στην αποστολή, μετά την απουσία του στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ, ο Παναθηναϊκός αναχώρησε για τη Γαλλία ενόψει της αναμέτρησης με την Βιλερμπάν (16/3, 22:00).

Ο Χρήστος Σερέλης δεν υπολογίζει μονάχα στον Δημήτρη Αγραβάνη και πριν την αναχώρηση δήλωσε για το παιχνίδι της Euroleague:

«Αυτό που ζητάμε από το παιχνίδι με τη Βιλερμπάν είναι να έχουμε την απόδοση που είχαμε στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τον Ερυθρό Αστέρα, αλλά για 40 λεπτά αυτή τη φορά, ώστε να μπορέσουμε να κερδίσουμε.

Το κλειδί του αγώνα είναι όπως πάντα η ένταση που θα έχουμε στην άμυνα και οι προσαρμογές θα έχουμε σε κάθε επίθεση του αντιπάλου μας. Αν αμυντικά είμαστε αυτοί που πρέπει θα κερδίσουμε.

Η Βιλερμπάν είναι μια αθλητική ομάδα με έμπειρους παίκτες. Το σημαντικό είναι πως λόγω αυτής της εμπειρίας μπορεί να διαβάσει καλά κάποιες καταστάσεις, όταν η αντίπαλη άμυνα δεν είναι επιθετική. Όποτε, όπως είπα και πριν, το κλειδί είναι η ένταση που θα έχουμε αμυντικά».

Άστον Βίλα - Ολυμπιακός: «Συναρπαστική στιγμή ο ημιτελικός», σύμφωνα με τον Έμερι
Άστον Βίλα - Ολυμπιακός: «Πάτησε» Αγγλία η «ερυθρόλευκη» αποστολή
Τεντέσκο: «Οριστικά χωρίς Κουρτουά στο Euro 2024»
Euroleague: Η Ρεάλ Μαδρίτης μπορεί να γίνει η πρώτη ομάδα του Final Four