Euroleague: Τρέχει με… 102 για την πρωτιά, «ισοπέδωσε» τη Μπάγερν!
Intime

Euroleague: Εικοστή νίκη για τον Ολυμπιακό που «σκόρπισε» την Μπάγερν Μονάχου 102-74 φτάνοντας ακόμη πιο κοντά στην πρωτιά της κανονικής διάρκειας.

Δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στην αναμέτρηση. Για μερικά μόνο λεπτά η διαφορά ήταν μονοψήφια. Ο Ολυμπιακός δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Μπάγερν Μονάχου να σκεφτεί πως θα τον απειλήσει στο ΣΕΦ. Επικρατώντας με άνεση 102-74 και φτάνοντας στις 20 νίκες που τον φέρνουν ακόμη πιο κοντά στην εξασφάλιση της πρωτιάς της κανονικής περιόδου.

Οι «ερυθρόλευκοι» που μετέτρεψαν σε απόλυτο κομπάρσο τους Γερμανούς, είχαν για κορυφαίους τους Βεζένκοφ με 18 πόντους, ΜακΚίσικ με 15, Λαρεντζάκη με 14, Ουόκαπ με 13 και Σλούκα με 10. Για τους ηττημένους ο Μπόνγκα είχε 16 πόντους και οι Γιάραμαζ-Γκιφάι από 11.

Ο Ολυμπιακός άρχισε εντυπωσιακά «κλειδώνοντας» την Μπάγερν και βρίσκοντας λύσεις επιθετικά με τον εκπληκτικό Βεζένκοφ κύριο εκφραστή. Έτσι στο 5’ ήταν ήδη στο 15-0! Το πρώτο καλάθι των Βαυαρών ήρθε στο 5:21’’ της αναμέτρησης, με τρίποντο του Μπόνγκα. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 26-12 και τη Μπάγερν να «μοιάζει» πνιγμένη απ’ την άμυνα του Ολυμπιακού. Ο Βεζένκοφ είχε ήδη 10 πόντους στην πρώτη περίοδο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με ένα μικρό σερί 0-5 της Μπάγερν που έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο. Δύο τρίποντα του Πίτερς κι ένα του ΜακΚίσικ πήγαν την απόσταση στο +16 (35-19). Στο 15’ με πέντε πόντους του Λαρεντζάκη το σκορ έφτασε στο 40-22, με τα τρίποντα να συνεχίζουν να είναι η κύρια μέθοδος επίθεσης των δύο ομάδων από εκεί και πέρα. Η διαφορά έφτασε τους 20 πόντους (55-35) για πρώτη φορά με καλάθι και φάουλ του Μπλακ στα 25 δεύτερα για το τέλος του ημιχρόνου. Σκορ που έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια.

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να «παίζει» με τις διαφορές πάνω από τους 20 πόντους. Στο 25’ η Μπάγερν «μάζεψε» την απόσταση στους 17 (66-49) και στο 27’ οι Βαυαροί εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των γηπεδούχων, μειώνοντας στους 11 (66-55) με καλάθι και φάουλ του Σίλεϊ και τρίποντο του Γιάραμαζ. Στο τέλος του δεκαλέπτου οι «ερυθρόλευκοι» σοβαρεύτηκαν και έφτασαν στο 81-63 στα 34’’. Ο Γκιφλάι με δύο βολές διαμόρφωσε το 81-65 της τρίτης περιόδου.

Με την είσοδο στην τέταρτη περίοδο, ΜακΚίσικ και Λαρεντζάκης πέτυχαν τρίποντα και ανέβασαν ξανά τη διαφορά πάνω απ’ τους 20 (87-65). Το ρεσιτάλ πίσω απ’ τη γραμμή των τριών πόντων συνεχίστηκε από τους δύο παίκτες, με τον Μπολομπόι να βάζει ένα δίποντο για το 95-69 των Πειραιωτών λίγο πριν το 35’. Η διαφορά πήγε στους 32 με τρίποντο Λαρεντζάκη στο 38’ για το 102-70. Το τελικό σκορ «έγραψε» 102-74 για έναν ακόμη θρίαμβο του Ολυμπιακού.

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι